Foto:Andreas Tille [GFDL or CC BY-SA 3.0], from Wikimedia Commons

Názov Iceland v priamom preklade z angličtiny znamená ľadová zem. No to môže by aj trošku zavádzajúce.

V skutočnosti môžeme v tejto krajine objaviť krásne zelenú scenériu, hlavne počas leta a len 10% ostrova je celoročne pokrytých ľadom. Dôvodom toho je najmä teplý severoatlantický oceán, ktorý udržiava ostrovnú klímu príjemnú a pobrežia bez ľadovej pokrývky počas zimy. Aj napriek tomu, že je tak blízko Arktíde. 

Meno mu dal viking

Legenda hovorí, že Vikingovia, ktorí osídlili pevninu v súčasnosti nazývanú Island nechceli, aby prišli ďalší ľudia túžiaci usadiť sa v tejto krásnej krajine. Dúfali, že ich slovo „ice“ odradí a nebudú mať tak možnosť objaviť krásu zeleného ostrova. Ale to je len legendou. Pravdou sú ale mená, meniace sa počas dôb objaviteľov. Počas príchodu nórskeho prieskumníka Naddadora snežilo, preto ho pomenoval Snæland. Švédsky viking Garðar Svavarosson sa rozhodol pre osobnejší názov, a preto ho pomenoval Garðarshólmur.

Finálny názov, ako ho poznáme dnes, je súčasťou príchodu vikinga Flokiho v 9. storočí. Jedného dňa, keď čakal na príchod jari, vystúpil na horu a pred ním uvidel fjord plný ľadu. To bolo čistým sklamaním, ktoré malo za následok aktuálne pomenovania.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Garðar Ólafsson (@gardarolafsphotography),

Energiu využijú inak

Síce názov neopisuje krajinu takú, aká v skutočnosti je, stále tu nájdeme nejaké tie ľadové vrcholy plávajúce vo vode, či ľadovce, z ktorých by sa dal ľad ťažiť. Ale nikto si nechce pohnevať ekológov. Pravdou je, že aj v iných „ľadových“ krajinách je ľad vyrábaný. No je tu jeden háčik a to je ten, že Island je neuveriteľne drahý. Odľahlá poloha a nie príliš priaznivá klíma vytvárajú fakt, že je výrazne závislý na importe mnohých produktov, ako sú olej, obilie, zelenina a iné jedlo. Preto sú produkty oprávnene finančne nákladné. Islanďania si zároveň užívajú jedny z najvyšších platov na svete.

Ukázalo sa, že ľad, ktorý je dovážaný z iných krajín je až o 40% lacnejší ako ten, ktorý by sa na Islande vyrábal. Aj napriek tomu, že elektrina je tam lacná. Elektrina je však využívaná hlavne pre iné odvetvie a to je spracovanie hliníka. Hlavnými krajinami dovozu ľadu sú preto Nórsko, Veľká Británia a Spojené štáty Americké. Tento dovozový ľad  je následne predaný do obchodov s potravinami, aby boli produkty ako mäso a ryby čerstvé.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa 🌟 TAG #KINGS_OUTDOORS 🌟 🇮🇹 IT (@kings_outdoors),

Mnohí ľudia zastávajú názor, že takýto dovoz ľadu je záťažou pre životné prostredie, pretože lode vytvárajú nemalé množstvo skleníkových plynov. Stále ostáva faktom, že v podstate takmer všetko je na ostrove z dovozu, nakoľko nie je možné dané veci vyprodukovať na ostrove. Zároveň si Island užíva voľný obchod medzi európskymi krajinami. Roku 1970 sa stal súčasťou Európskeho združenia voľného obchodu. Tým pádom je aj dovoz ľadu na ostrov oslobodený od daní a to pomáha držať jeho cenu v prijateľných číslach.

amusingplanet.com
Uložiť článok

Najnovšie články