Foto: Wikimedia commons (Sikeri from Silver Spring, MD, USA )

Vrak lietadla Douglas DC-3 Dakota na islandskej pláži je ikonickým miestom celého ostrova.

Stalo sa ikonickým miestom celého ostrova. Opustený vrak lietadla leží na sopečnými horninami dočierna sfarbenej islandskej pláži Sólheimasandur, už takmer 45 rokov. Dokonale zapadá do miestnej scenérie, pôsobí mierne depresívne a vďaka pomerne blízkej vzdialenosti od hlavného mesta, je obľúbenou destináciou turistov. Aký je však jeho príbeh? 

24. november 1973. Dvojmotorové lietadlo Douglas DC-3 Dakota amerického námorníctva mieri na základňu v Keflavíku. Za sebou má dlhý let zo Spojených štátov amerických. Počasie však nepraje, viditeľnosť je takmer nulová. Piloti lietadla letisko minú a ocitnú sa 100 km južnejšie. Blížia sa k studeným vodám Atlantického oceánu, spanikária a prepnú prívod paliva na prázdnu, záložnú nádrž. Neostáva nič iné, len núdzovo pristáť. Priamo na pláži Sólheimasandur v Južnej časti ostrova v blízkosti miestnej farmy.

Ghosts of Sólheimasandur

Douglas R4D "Super Dakota"

Haváriu lietadla našťastie prežili všetci pasažieri. Núdzové pristátie sa teda podarilo na výbornú. Teda až na samotné lietadlo. To ostalo nepoužiteľné, a preto ho americké námorníctvo ponechalo na pláži. Ekológovia, keby vtedy udalosť nejakí zachytili, by sa zrejme nepotešili. Povedať sa to však nedá o miestnom farmárovi, ktorý údajne odčerpával palivo z vraku lietadla, ešte rok po havárii. Speňažiť mal údajne i chvost samotného vraku.

Untitled

Mayday

Ani po desiatkach rokov sa o vrak lietadla amerického námorníctva nikto nepostaral. Namiesto toho už 45 rokov odoláva miestnemu drsnému podnebiu. A taktiež náporu turistov, o ktorých na pláži Sólheimasandur nie je núdza. Nachádza sa totiž približne dve hodiny cesty od Reykjavíku, v južnej časti ostrova neďaleko dedinky Vík, pri známej islandskej Ring Road, čo je spevnená cesta vedúca okolo celého ostrova. K samotnému lietadlu sa však autom nedostanete. Z cesty vás čaká asi 4 km dlhá prechádzka sopečnou činnosťou, sfarbenou čiernou plážou.

Solheimasandur plane wreck

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy