Foto: TASR - Jakub Kotian

Už v piatok zasadala Pandemická komisia, viac o opatreniach sa však dozvieme až dnes.

Na Slovensku minulý týždeň pribudlo rekordne veľa pozitívnych prípadov koronavírusu. Dostali sme sa aj nad hranicu 500 prípadov denne, ktorú hlavný hygienik Ján Mikas predpovedal až v polovici októbra.

Statusy Igora Matoviča naznačovali, že opatrenia sa budú sprísňovať. Presné informácie sa dozvieme dnes po zasadnutí Ústredného krízového štábu. “Situácia je mimoriadne vážna a odvážne ochranné opatrenia musia byť prijaté,” napísal.

Nové opatrenia budú zrejme platiť od 1. októbra

Foto: TASR – Jaroslav Novák

Od 1. októbra budú zrejme na svadbách a hromadných podujatiach platiť pôvodne navrhované obmedzenia zo začiatku septembra. Maximálny počet hostí na svadbe by mal byť 30 ľudí, na hromadných podujatiach, kde sa sedí 100 a v exteriéri 200 ľudí. Oznámil to Igor Matovič v piatok po zasadnutí Pandemickej komisie. Opatrenia sa však môžu zmeniť, všetko bude záležať od dnešného zasadnutia.

Hromadné podujatia v exteriéri, kde sa nesedí, budú zakázané do momentu, dokedy sa nezastaví rast pozitívnych prípadov. Informoval o tom v piatok po rokovaní Pandemickej komisie premiér Igor Matovič a hlavný hygienik Ján Mikas. Tieto opatrenia bude musieť ešte v pondelok odobriť aj Ústredný krízový štáb. Okrem toho sa plánujú prijať aj nové opatrenia v povinnostiach nosiť rúško a budú sa prehodnocovať aj postupy na hraniciach s okolitými krajinami.

Matovič o rodinných oslavách a priateľských stretnutiach

Po víkendových vysokých číslach uverejnil premiér Igor Matovič ďalší status. V ňom vyzýva na zrušenie rodinných aj firemných osláv, slávností, svadieb, karov a aj obyčajných rodinných osláv a priateľských stretnutí. Ľudia by podľa neho mali nosiť rúško opäť aj v exteriéroch.

Červené a oranžové okresy

Medzi červené okresy patrí všetkých päť okresov v meste Bratislava, nasledujú okresy Senec, Trnava, Skalica, Nitra, Trenčín, Komárno, Veľký Krtíš, Dolný Kubín, Námestovo, Tvrdošín, Stará Ľubovňa, Snina, Sobrance a Michalovce. Semafor COVID-19 v pandemickom pláne označuje v červenej fáze situáciu za kritickú.

V oranžovej zóne, ktorá naznačuje zhoršujúcu sa situáciu, sú momentálne okresy Senica, Malacky, Pezinok, Hlohovec, Galanta, Dunajská Streda, Nové Zámky, Partizánske, Prievidza, Ilava, Púchov, Banská Bystrica, Lučenec, Liptovský Mikuláš, Poprad, Sabinov, Prešov, Bardejov a Trebišov. Ostatné okresy na Slovensku sú aktuálne v zelenej zóne, kde je podľa semaforu COVID-19 situácia pod kontrolou.

Viac o opatreniach sa dozvieme na dnešnej tlačovej konferencii, ktorá sa uskutoční po zasadnutí Ústredného krízového štábu. O podrobnostiach vás budeme informovať.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )