Foto: Victor Jorgensen / Public domain

Dnes si pripomíname výročie ukončenia 2. svetovej vojny v Európe.

Pri príležitosti ukončenia 2. svetovej vojny v Európe sme si pre vás pripravili kvíz o tomto najväčšom svetovom konflikte v histórii. Pravdou je, že vojna po ukončení bojov v Európe a kapitulácii nacistického Nemecka ešte pokračovala niekoľko mesiacov vo svete, kým úplne utíchli zbrane. Dnešný kvíz sa preto bude týkať ako bojov v Európe, tak aj udalostiam, ktoré sa udiali ešte po 8. máji 1945. V kvíze sme, samozrejme, nevynechali ani niektoré udalosti, ktoré sa týkali Slovenska. Ako si poradíte s dnešným kvízom? 

Navštívte tiež našu sekciu kvízov a otestuje svoje vedomosti aj z ďalších oblastí.

V ktorý deň sa ukončila 2. svetová vojna vo svete?

Lt. Victor Jorgensen [Public domain], via Wikimedia Commons

Kým vojna v Európe sa skončila 8. mája 1945, vo svete skončila až 2. septembra kapituláciou Japonska.

Približne koľko dní trvalo obliehanie Leningradu?

Boje rôznej intenzity trvali od 8. septembra 1941 do úplného prerušenia blokády mesta 18. januára 1944.

Kde sa odohrala prvá bitka 2. svetovej vojny?

Public Domain

1. septembra 1939 o 4:45 ráno začal nemecký školný krížnik Schleswig-Holstein z Baltického mora paľbu na muničný sklad na polostrove pri Gdansku (Westerplatte) a tiež začal bombardovať mestečko Wieluń.

Ako znelo heslo, ktoré oznámilo začiatok Slovenského národného povstania?

Reprofoto TASR

„Začnite s vysťahovaním“ bolo konšpiratívne heslo, ktoré 29. augusta 1944 s platnosťou od 20:00 vydal veliteľ Vojenského ústredia Slovenskej národnej rady pplk. gšt. Ján Golian jednotlivým posádkam zapojeným do prípravy Slovenského národného povstania, čím dal pokyn na začiatok aktívnej obrany proti okupácii územia Slovenska.

Ktorá z týchto konferencii sa konala ako posledná?

~ / Public domain

Postupimská konferencia (kódové meno Terminal) bola konferencia, ktorá sa konala v nemeckom meste Postupim (neďaleko Berlína) od 17. júla do 2. augusta 1945. Zúčastnila sa jej takzvaná „Veľká trojka“: Josif Stalin za ZSSR, Harry Truman za Spojené štáty a Winston Churchill za Spojené kráľovstvo (neskôr bol nahradený Clementom Attleem).

Z akého ostrova pochádza táto jedna z najznámejších fotografií z vojny, kde americkí vojaci vztyčujú vlajku?

Joe Rosenthal / Public domain

Na vrchu Suribači urobil 23. februára 1945 Joe Rosenthal jednu z najslávnejších fotografií celej vojny – vztýčenie americkej zástavy na ostrove Iwó-džima. Jedným zo šiestich zobrazených amerických vojakov, ktorí dvíhajú americkú zástavu a podľa ktorých bol postavený známy vojenský pamätník v Arlingtone, je vtedy ešte Slovák Michal Strank.

Mesto Nagasaki bolo náhradným cieľom atómového bombardovania. Aké mesto bolo 9. augusta 1945 primárnym cieľom?

Hiromichi Matsuda (松田 弘道, ?-1969) [Public domain], via Wikimedia Commons

Primárnym cieľom bolo mesto Kokura, kde sa nachádzal veľký cisársky sklad zbraní. Keď ale bombardér s jadrovou zbraňou dorazil ku Kokure, zistilo sa, že jedno zo sprievodných lietadiel chýba. Veliteľ misie sa rozhodol na neho počkať, no zatiaľ sa nad Kokurou zmenilo počasie a bombardovanie nebolo možné. Preto zamierili na náhradný cieľ - mesto Nagasaki. Viac o vzniku atómovej bomby a bombardovaní Hirošimy a Nagasaki nájdete v našom staršom článku.

Čo bola Operácia Barbarossa?

Operácia Barbarossa je kódové označenie pre inváziu vojsk Osi do ZSSR, ktorá otvorila východný front a začala vojenskú kampaň označovanú v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu ako Veľká vlastenecká vojna.

Na aký trest bol po vojne odsúdený veliteľ Hlinkovej gardy, minister vnútra a podpredseda vlády Slovenského štátu Alexander Mach?

Alexander Mach spoluzodpovedný za perzekúciu slovenských židov a protifašistov. V roku 1947 bol odsúdený na 30 rokov väzenia, napriek tomu, že samotný Mach očakával trest smrti. Trest bol neskôr zmiernený na 25 rokov a 9. mája 1968 (po 23 rokoch vo väzení) bol Mach amnestovaný prezidentom Svobodom.

V ktorý dátum spáchal Adolf Hitler samovraždu?

Archív SITA

30. apríla, krátko pred dobytím bunkru, prehryzli Adolf Hitler so svojou manželkou Evou Braunovou kyanidové kapsule. Hitler sa poistil. Pre dlhotrvajúcu paranoju si domnieval, že kapsule mohol niekto zameniť, a tak si pištoľou strelil do hlavy. Ich telá boli čiastočne spálené a pochované pred bunkrom. V prvé májové dni ich objavili sovietske jednotky, pozostatky v podobe Hitlerovej čeľusti a časti lebky sa dodnes nachádzajú v archívoch ruskej tajnej služby. Viac o posledných dňoch života Adolfa Hitlera nájdete v našom článku.

Uložiť článok

Najnovšie články