Matrix

Foto: moviestillsdb.com

Kultový Matrix sa vracia a aj kvôli týmto dôvodom sa máme na čo tešiť.

Filmová trilógia Matrix patrí medzi kulty kinematografie. Okrem samotného originálneho príbehu obsahuje aj množstvo zašifrovaných odkazov a scén založených na dôkladnom prepojení asociácií a významov. Pripomeňme si niekoľko momentov, ktoré nám ukážu, prečo je Matrix skutočne výnimočným dielom. 

Článok pokračuje pod videom ↓

V blízkej budúcnosti sa všetci fanúšikovia môžu tešiť na štvrté pokračovanie Matrixu, ktoré napokon po všetkých dohadoch bude režírovať pôvodná režisérka a objaví sa v ňom aj staré známe herecké obsadenie. Pod taktovkou Lany Wachowski, ktorá v roku 1999 Matrix spolu so svojou sestrou Lilly stvorila a priviedla na veľké plátna, sa teda dočkáme pokračovania.

Matrix sa okrem iného preslávil aj vďaka vedeniu divákovej pozornosti a množstvu detailov, ktoré si všimne iba pozorné oko. Pozrime sa na niekoľko zaujímavostí zo sveta Matrixu, o ktorých ste možno nevedeli, no aj vďaka nim zistíte, čo všetko Matrix v sebe ukrýva.

Farebné ladenie scén nebolo náhodné

Ak vám náhodou robilo problém rozoznať, čo sa odohráva v skutočnosti, a ktoré scény sa odohrávajú v Matrixe, poslúži k tomu veľmi jednoduchá indícia. Tie v Matrixe majú totiž narozdiel od scén odohrávajúcich sa v skutočnom svete filter ladený do zelena. Ten má navodiť pocit toho, že sa divák pozerá akoby prostredníctvom počítačového monitoru.

Jedna scéna sa však úplne odlišovala od tých ostatných. Súboj medzi Neom a Morpheusom bol totiž ladený do žltého odtieňa. Všimli ste si však, že okrem legendárnych dvoch tabletiek nič v Matrixe nemalo červenú alebo modrú farbu? Respektíve ak aj áno, malo to svoje odôvodnenie. Kvôli tomu museli prispôsobovať exteriéry a premaľovávať niektoré ich časti.

Foto: MovieStillsDB

Johnny Depp, Brad Pitt či Leonardo DiCaprio

Pred pár dňami všetkých fanúšikov Matrixu potešila informácia, že v štvrtom pokračovaní sa objavia znova obľúbené postavy. V úlohe Trinity teda uvidíme herečku Carrie-Anne Moss a Nea stvárni Keanu Reeves. Tvorcovia trilógie by však pred niekoľkými rokmi možno ani nedúfali, že práve tieto mená sa stanú ikonou Matrixu. Pôvodne totiž do ich úloh chceli nasadiť niekoho úplne iného.

A nie len tak hocikoho. Viete si v úlohe Nea predstaviť Johnnyho Deppa alebo Brada Pitta? Pred obsadením Keanu Reevesa boli práve oni prvou voľbou. Nakoniec však túto úlohu odmietli a tvorcom sa napokon podaril veľmi úspešný výber. Okrem nich bola táto úloha ponúknutá aj Leonardovi DiCapriovi, ktorý ju však odmietol pravdepodobne kvôli množstvu špeciálnych efektov, ktoré v ňom boli použité.

Postavili si vlastnú diaľnicu a následne ju zničili

V pokračovaní filmu Matrix Reloaded môžeme vidieť sekvenciu odohrávajúcu sa na diaľnici, ktorej nakrúcanie trvalo dlhé tri mesiace. To však nebol taký problém, pretože tvorcovia si na jej natáčanie dali postaviť vlastnú diaľnicu. Po skončení práce ju následne aj zničili. Nachádzala sa však na mieste bývalej základne námorníctva Alameda Point v Kalifornii. A ako môžeme vidieť vo výsledku, celá táto námaha stála za to.

Nebezpečné akčné scény

V úvode môžeme vidieť scénu, ako sa Neo snaží utiecť cez okna. Zaujímavé na nej je, že ju natáčal Keanu Reeves úplne sám a bez použitia akéhokoľvek istenia. Keďže sa okno nachádzalo v obrovskej výške, bolo to pre herca fyzicky naozaj nebezpečné.

Foto: MovieStillsDB

Čísla prezrádzajú veľa

Pri sledovaní filmov sa nám môže stať, že začneme premýšľať nad tým, v akom časovom rozpätí sa jednotlivé udalosti odohrávajú. V Matrixe v tom môže mať divák úplné jasno. Stačí, ak si dôkladne všíma to, čo sa odohráva na monitoroch počítačov. Na začiatku filmu vidíme, že ukazuje dátum 18. 2. 1998. Na záver v podobnej sekvencii môžeme vidieť dátum 18. 9. 1999. Vďaka tomu si môžeme jednoducho vypočítať, že dej, ktorý sledujeme, sa odohráva v rozpätí 19 mesiacov.

Okrem toho si môžeme všimnúť, že sa v snímke často nachádzajú čísla 1 a 3. Okrem toho na ne nadväzuje aj meno samotnej hlavnej postavy. Keď poprehadzujeme písmenká v mene Neo, vznikne nám one, čiže jedna. V mene Trinity zas môžeme nájsť priamo číslo tri.

Pozorným divákom prezradí veľa

V závere tretej časti trilógie – Matrix Revolutions – môžeme vidieť lavičku, na ktorej je zavesená tabuľka s nápisom: Na pamiatku Thomasa Andersona. Nie je to vôbec náhodné. Thomas Anderson je totiž pravé meno Nea vo filme. A práve táto informácia sa môže zdať v istom momente kľúčovou.

Izba číslo 101

Matrix je popretkávaný rôznymi odkazmi, ktoré v ňom tvorcovia ukryli. Jedným z nich je napríklad aj číslo Neovej izby. Izba s číslom 101 totiž nadväzuje na Georga Orwella a jeho diela 1984, v ktorom sa tiež objavila. Za dverami tejto miestnosti sa malo nachádzať niečo, čo predstavuje pre danú osobu to najhoršie – výplod jeho najväčšieho strachu, ktorému v nej má čeliť.

Foto: MovieStillsDB

Odpovede máme celý čas pred sebou

Pri sledovaní tejto trilógie je teda veľmi dôležitá pozornosť divákov. Nič, čo sa odohráva na obrazovke nie je náhodné. Svedčí o tom napríklad aj názov Neovho pracoviska. MetaCortex sa skladá z dvoch slovíčok, z ktorých by sa dalo vyčítať spojenie, ktoré charakterizuje presne to, čo robí Neo. A teda prekračuje hranice svojho mozgu.

Na vybudovanie originálneho štýlu stačí pár dolárov

Trinity sa stala ikonou aj vďaka svojmu originálnemu vzhľadu. Pri natáčaní prvej časti však mal tím kostymérov obmedzený rozpočet. To ich však vôbec nezastrašilo a podarilo sa im naozaj skvostné dielo. A to aj napriek tomu, že kostým Trinity bol v skutočnosti vyrobený z naozaj lacného PVC materiálu. Podobne bol na tom aj Neov kabát, ktorý bol vyrobený z materiálu za približne tri doláre.

Nakrúcalo sa výlučne počas vhodných ročných období

Okrem absencii niektorých farieb počas celej Matrix trilógie nenájdeme žiadnu zeleň na uliciach alebo žiarivo modrú oblohu. Natáčanie teda nemohlo prebiehať napríklad na jar, ale vhodnejším obdobím bola práve pochmúrnejšia jeseň. Výnimkou je iba záverečná scéna v Matrix Revolutions, v ktorej nájdeme všetko toto.

notstarring.com,ranker.com
Uložiť článok

Najnovšie články