Foto koláž: Profimedia / By Photo Credit:Content Providers(s): CDC - This media comes from the Centers for Disease Control and Prevention's Public Health Image Library (PHIL), with identification number #1934.Note: Not all PHIL images are public domain; be sure to check copyright status and credit authors and content providers.العربية | Deutsch | English | македонски | slovenščina | +/−, Public Domain, Link / By 《人民画报》 - 1952年2期《人民画报》, Public Domain, Link / Masao Takezawa - Bulletin of Unit 731(an article not for sale), パブリック・ドメイン, リンクによる

Celý svet pozná doktora Mengeleho, ktorý počas druhej svetovej vojny vykonával kruté vedecké experimenty a navždy tak poznačil európske dejiny.

V dejinách 20. storočia existuje ešte jeden príbeh o krutom vedcovi, ktorého rozhodnutia navždy zanechali stopu na mnohých ľudských životoch. Odohral sa približne v rovnakom období ako Mengeleho experimenty — no nie v Európe, ale na opačnom konci sveta, kam sa Slovák bežne nepozrie.

Pozrite si naše najnovšie video, článok pokračuje pod ním ↓

V tomto prípade dostal moc nad životom a smrťou japonský lekár Širó Išii. V Európe si ho len matne spájame s prezývkou „japonský Mengele“. Rovnako povrchne poznáme aj názov „ázijský Osvienčim“, ktorým sa niekedy označuje tajná výskumná jednotka 731.

Tieto dve mená — Išii a jednotka 731, sú navzájom neoddeliteľné. Bez jedného by neexistovalo druhé a spoločne tvoria kapitolu histórie, o ktorej mnoho Slovákov ledva počulo. A to napriek tomu, že je rovnako temná, ako tá európska.

Zajatcov infikoval morom, spôsoboval im omrzliny a rezal do nich nožom

Širó Išii bol muž, ktorý počas jedného z experimentov zámerne nakazil zajatcov morom. Iným zase spôsoboval omrzliny — rezal do nich nožom bez sedatív, operoval pri plnom vedomí „pacienta“, alebo nechal obete trápiť sa v bolestiach, pretože chcel vidieť, ako vyzerá celý priebeh nákazy syfilisom.

Jednotka 731 sa pre lekára stala účinným nástrojom. Aj samotné týranie zajatcov vždy nazýval len ako výskum. Mnohokrát však len hľadal zámienku, ako naplniť svoju túžbu po sledovaní ľudského utrpenia, ktorá zďaleka presiahla akékoľvek hranice morálky, empatie či ľudskosti.

Tento článok je dostupný členom Interez PREMIUM

Uložiť článok

Najnovšie články