Michaela Galambošová / /
Toto je 7 vecí, za ktorými sa naháňajú mnohí z nás. Avšak pocit šťastia vám v žiadnom prípade neprinesú.

Sú veci, po ktorých túžime. Sme im schopní obetovať všetko. Životnú energiu, čas, hodiny driny a neraz aj financie. Avšak keď ich dosiahneme, v našom vnútri ostatne taký „blbý“ pocit. Sme tam, kde sme vždy chceli byť. Ale pocit šťastia akosi neprichádza. Kde sa teda stala chyba?

Poprední psychológovia upozorňujú na  7 (ne)zmyselných cieľov, za ktorými sa naháňame. A popritom úplne zbytočne. Skutočné šťastie totiž to s nimi nemá nič spoločné.

#1 Kupovanie materiálnych vecí

Photo by Bianca Lucas on Unsplash

Mnoho ľudí sa ide vyventilovať práve do obchodných centier. Strávia tam celé hodiny, pričom síce odchádzajú s plnými taškami, ale za to nielen s prázdnou peňaženkou, ale i prázdnym pocitom. Peniaze, investované do materiálnych vecí vás neurobia šťastnými. Skôr ich investujte do kurzov či zážitkov. Tie vám určite neostanú trčať v poličke.

#2 Tučné konto

Neobracať v ruke každé euro, môcť si kúpiť, čo len chceme, dokonca aj také veci, o ktorých sa nám ani len nesnívalo. Tiež vám niekedy prebehne mysľou, aký to môže byť pocit? Nie je to také „vau“, ako by ste čakali. Príkladom toho je množstvo milionárov, ktorí nevedia, čo so sebou. Silou-mocou sa snažia na seba upozorniť a všetkých presvedčiť o tom, že im máme čo závidieť. Ich nekonečné excesy sú však volaním o pomoc.

#3 Sláva

Photo by Alicia Steels on Unsplash

Všetci túžime po svojich 5 minútach slávy. Niekomu stačí, keď v materskej škôlke vyhrá karneval. Iný túži po sláve po celý život. Ak ste schopní kvôli sláve obetovať čokoľvek, mali by ste počítať aj s odvrátenou stránkou. Sláva vám okrem fanúšikov prinesie i absolútnu stratu súkromia a neskutočnú psychickú záťaž. Psychológovia poukazujú i na to, že mnoho celebrít má problémy s alkoholom, drogami a trpia úzkosťou. Naozaj to stojí za to?

#4 Život vo veľkomeste

Photo by Markus Leo on Unsplash

Aj vy by ste najradšej utiekli z nejakej slovenskej dedinky niekam, kde to má šmrnc? Dať si rannú kávu pod Eifellovkou, cestovať londýnskym metrom či aspoň sa kochať historickou Viedňou. Tam je iná kvalita života! Život vo veľkomeste môže byť skvelý, avšak tiež má množstvo úskalí. Hrozí vám tam absolútna anonymita, pričom podľa viacerých štúdií pocit šťastia v mestách s vysokou hustotou obyvateľov rapídne klesá.

#5 Chodiť s poriadnym „kusom“ chlapa

Našli ste si priateľa, za ktorým sa obracajú všetky ženy? Alebo to môže byť naopak. Atraktívny partner však neraz býva zahľadený viac do seba, než do svojej polovičky. Ani vzťah s fyzicky dokonalým človekom vám zákonite nemusí priniesť pocit šťastia. Skôr to býva presne naopak.

#6 Dvojtýždňová dovolenka

Photo by Artem Bali on Unsplash

Ak máme toho dosť, dovolenka nám určite padne vhod. Avšak aj dlhé ležanie na pláži vie po čase omrzieť. Dokonca sa ukázalo, že týždenná dovolenka má na náš organizmus rovnaký dopad, ako dvojtýždňová. Pri dlhšej dovolenke sa nám totiž všetky zážitky akosi zlievajú dohromady.

#7 Priveľa sexu

Čím viac sexu, tým menšia pohoda i pôžitok. Aspoň tak to tvrdí štúdia. U ľudí, ktorí zdvojnásobili množstvo sexu, vedci badali pokles pocitu pohody. Sex im už neprinášal takú radosť. Preto si netreba mýliť kvalitu s kvantitou. A platí to aj pri sexe.

Aj výsledky psychologických štúdií sa zhodnú na tom, že šťastie nájdeme vo svojom vnútri. Potvrdili to, čo už dávno vedeli starí majstri. Možno sa oplatí oprášiť ich múdrosť a aplikovať ju do nášho každodenného života.

Pozri aj: Pozor, zmenia vám život. Týchto 5 motivačných kníh by si mal aspoň raz za život prečítať každý z nás

bustle
Všetko začína v tvojej hlave
0
Komentovať (0)