Foto: pixabay.com

Ak robíte tieto veci, potom je možné, že váš mozog starne rýchlejšie, než je nutné.

Vedci neustále skúmajú mozog. Jedna vec je však istá – čím ste starší, tým viac sa zmenšuje, teda inak povedané, starne s vami. No rovnako, ako sa musíte starať aj o vaše iné orgány, taktiež si vašu pozornosť zaslúži aj váš mozog. Našťastie, ak si doprajete správnu výživu, budete dodržiavať zdravý životný štýl a budete sa držať ďalej od stresu, potom sa môžete ochrániť pred rôznymi chorobami.

Toto je päť najčastejších dôvodov, ktoré spôsobujú, že váš mozog starne rýchlejšie.

#1 Vyhýbate sa akýmkoľvek fyzickým aktivitám

Ak vediete sedavý spôsob života, málo sa hýbete a celkovo medzi vaše obľúbené aktivity patrí sedenie pred televízorom, potom to nielenže nepriaznivo vplýva na vaše telo a zdravie, taktiež to má negatívny dopad na váš mozog. Odborníci zistili, že ľudia, ktorí sa málo hýbu, majú tenší temporálny lalok, teda časť mozgu, ktorá má na starosti pamäťovú funkciu a kognitívny výkon. Taktiež je pravdepodobnejšie, že dostanete Alzheimerovu chorobu alebo demenciu skôr, než ľudia, ktorí pravidelne športujú.

Ale to nie je všetko. Bez fyzickej aktivity sa váš mozog môže zmenšiť. To zas môže spôsobiť, že bude starnúť rýchlejšie. A keďže zmenšenie môže zapríčiniť zníženie prietoku krvi, mozog je náchylnejší na zápal, pretože nedostáva správne živiny a môžu sa objaviť aj chronické ochorenia ako depresia. Čo z toho vyplýva? Začnite sa hýbať skôr, než bude neskoro.

unsplash.com

#2 Konzumujete až príliš veľa nezdravého jedla

Všetci vieme, že nezdravý životný štýl plný mastného, tučného a nie práve výživného jedla vplýva na naše telo negatívne. A čo vplýva negatívne na naše telo, to vplýva negatívne aj na náš mozog. Ak chcete redukovať riziko mnohých chorôb, potom by ste čo najskôr mali pridať do svojho jedálnička suroviny ako zeleninu, oriešky, fazuľu či ryby.

Rovnako pre vás nie je zdravé ani konzumovanie alkoholu či fajčenie. Výskumy zistili, že mozog starne rýchlejšie práve u ľudí, ktorí holdujú týmto zlozvykom. Napríklad, alkohol môže ovplyvniť funkciu hipokampu (časť mozgu zodpovedajúca za učenie sa a pamäť) až o neuveriteľných štyridsať percent.

#3 Nepraktizujete žiadne aktivity, pri ktorých musíte viac rozmýšľať

Počas vašich študentských dní ste pravdepodobne namáhali mozog o čosi viac. No ak v takýchto aktivitách nepokračujete – teda v aktivitách, ktoré by potrápili vaše mozgové závity a vyžadujú si trochu viac rozmýšľania, potom aj to môže byť ďalšou z príčin, prečo váš mozog starne rýchlejšie.

Skúste si z času na čas zahrať nejakú spoločenskú hru, ako napríklad šach alebo puzzle, vylúštiť krížovku, potrápiť sa so sudoku alebo dokonca skúsiť hru na nejakom hudobnom nástroji. Toto všetko vám určite pomôže.

unsplash.com

#4 Netrávite čas v spoločnosti

Aj keď to nie je práve obľúbená činnosť mnohých ľudí, ísť raz za čas von do spoločnosti je nutné – pre vaše psychické i fyzické zdravie. Aj izolácia od ostatných môže byť ďalším z dôvodov, prečo váš mozog starne rýchlejšie. Štúdie ukazujú, že ľudia, ktorí trávia v spoločnosti viac času, sú až o 70 percent viac odolní voči rôznym chorobám. Nemusíte vymetať kluby každý večer, no raz za čas si dať od všetkého pauzu a ísť sa zabaviť s vašimi priateľmi má naozaj priaznivé účinky.

#5 Nedokážete naplno oddychovať

Veľa ľudí si myslí, že ak nerobia nič a len tak sa povaľujú, je to ekvivalent oddychu. V skutočnosti, oddychovať znamená niečo úplne iné. Ak sa vám však nedostane potrebná dávka oddychu, spôsobuje to nárast úzkostí, dokonca to môže viesť k nervovému zrúteniu či zlému spánku. A ak si mozog nedokáže poriadne oddýchnuť, potom starne rýchlejšie.

unsplash.com
powerofpositivity
Všetko začína v tvojej hlave
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy