Všetci máme v živote ciele, no nie vždy sa nám ich podarí dosiahnuť. Čo teda urobiť, aby bola cesta k úspechu o niečo kratšia?

Každý deň tvrdo pracujete a cieľ vám stále uniká? Možno máte pocit, že energia, ktorú vkladáte do nejakej činnosti, sa vám vôbec nevracia. Stagnácia nie je veľmi príjemný pocit. Ak sa darí všetkým navôkol, pričom vám nie, niekde sa stala chyba.

Môžeme sa motivovať ľuďmi, ktorí už niečo dosiahli. Poučili sa na vlastných chybách a ostatným radi ukázali, ako sa dajú veci robiť inak. Bill Gates, Oprah Winfrey, či Mark Zuckerberg majú niečo spoločné. A nie je to len to, že sú Američania. Všetci sa riadia 5-hodinovým pravidlom. Možno aj to im pomohlo, aby sa z obyčajných ľudí stali tými, ktorých pozná celý svet.

5 hodín týždenne sa venujte cielenému učeniu

Či už potiahnete 5 hodinový maratón nad nejakou učebnicou, alebo si čas rozdelíte na drobné a každý deň sa pozriete do knihy na jednu hodinu, je len na vás. Základom je chuť študovať a učiť sa nové veci. Vtedy však treba vypnúť telefón a nenechať sa nechať ničím rozptyľovať. Pracujete sami na sebe a to sa počíta.

pixabay.com

Čítanie

Kedy ste naposledy prečítali nejakú knihu? Listovanie akciových letákov či bulvárnych plátkov sa samozrejme neráta. Čítanie je zvyk. Mnoho úspešných ľudí vo voľnom čase číta. Dostupnosť e-kníh uľahčuje ich cestu k vám. Veď čítačka či telefón s aplikáciou na čítanie sa zmestia všade. Stačí si len nastaviť cieľ. Zapíšte si, koľko strán denne zvládnete. Bill Gates je napríklad veľký knihomoľ. Prečíta ročne až 50 kníh. Aj kvôli tomu nestráca prehľad. Je však dobré siahať po knihách rôzneho žánru. Široký záber nikdy nie je na škodu.

pixabay.com

Reflexia

Reflexia je dôležitou súčasťou života. Ak sa snažíte do seba „natlačiť“ čo najviac informácií bez toho, aby ste o nich uvažovali, bude vám to paradoxne brániť v tom, aby ste využili novú zručnosť. Snažte sa zakaždým využiť čo najviac informácií, ktoré ste sa naučili v každodennom živote. Skúste si viesť denník, ktorý vám umožní premýšľať o tom, čo ste sa naučili prostredníctvom čítania. Tiež vám dá možnosť popremýšľať o poučení, ktoré ste sa v poslednej dobe naučili pri práci. Taktiež si doňho môžete poznačiť nápady, ktoré vám zišli na um. Nikdy neviete, kedy ich budete môcť použiť.

pixabay.com

Experimentovanie

Experimentovanie je nevyhnutnou súčasťou životného napredovania. Určite si aj vy spomeniete na pár príkladov z histórie, kedy tie najväčšie objavy vznikli metódou pokusu a omylu. Napríklad vynálezca penicilínu, Alexander Fleming, sa vrátil z dovolenky a zistil, že zabudol umyť Petriho misky. A tak vznikol snáď najznámejší liek 20. storočia. Preto sa odvážte každý týždeň vyskúšať niečo nové, i keď váš nápad môže vyzerať šialene. Odvážnym šťastie praje. Netreba na to zabúdať.

pixabay.com

Nepleťte si prácu s učením

Je ľahké zameniť si prácu s učením. A možno aj kvôli tomu sa neviete pohnúť vpred. Môžete si myslieť, že stačí chodiť 40 hodín týždenne do práce s nádejou, že sa tam niečo naučíte. Môže to tak byť, ale je to ojedinelé. Skutočne treba na sebe pracovať každý deň. Pravidlo piatich hodín je o úmyselnom učení. Preto si nastavte konkrétne ciele a dajte si čas na ich dosiahnutie.Len tak uvidíte obrovské množstvo zlepšení.

pixabay.com

Sústreďte sa na zlepšenie, nielen na produktivitu

Podsúva sa nám mylná predstava, že čím budeme produktívnejší, tým budeme úspešnejší. Produktivita síce zohráva v úspechu dôležitú rolu, ale nie je to niečo, čo by sa zaobišlo bez celoživotného vzdelávania. Ak ste neustále zameraní na aktuálnu prácu, skôr než na dlhodobé sebazdokonaľovanie, nikdy sa výrazne nepohnete vpred. Preto si z 5-hodinového pravidla urobte svoju prioritu. Je to dobre investovaný čas do seba, i keď niekedy môže byť ťažké si tento čas pre seba vyčleniť. Ak sa však do toho pustíte, zmeny na seba nenechajú dlho čakať. Veď život je proces neustáleho vzdelávania sa a informácie majú neraz nevyčísliteľnú hodnotu.

pixabay.com

Nechajte sa teda inšpirovať niektorými úspešnými podnikateľmi a strávte 5 hodín týždenne cieleným učením. Veď nikto nechce celý život stagnovať, však?

Pozri aj: OBJAVTE DENNÚ RUTINU, KTORÁ NAPOMOHLA K ÚSPECHU OSOBNOSTIAM AKO NIKOLA TESLA, MOZART ČI VAN GOGH

interez.sk, (Michaela), lifehack.org
Všetko začína v tvojej hlave
0
Komentovať (0)
Príbehy