Psych.sk / /
Génius, trochu čudák a jedna z najvplyvnejších osobností 20. storočia. Kto iný, ako Albert Einstein. Muž, ktorého tvár je notoricky známa a spája sa so slávnou rovnicou E = mc², ovplyvnil nielen svet fyziky.

Dnes vám chceme tohto slávneho vedca ukázať v inom svetle – ako človeka, ktorého postoj k životu môže zmeniť aj váš pohľad na svet.

Inšpirácie nie je nikdy dosť a preto sa s chuťou začítajte do 10 lekcií od A. Einsteina…

Buďte zvedaví

„Nemám žiaden výnimočný talent. Som len vášnivo zvedavý.“

Zvedavosť je hnacím motorom našej predstavivosti a kreativity. Čím viac budeme chcieť vedieť, tým viac toho vôkol nás objavíme. Zmeníme svet okolo nás, pretože sa zmení náš pohľad naň. Zároveň zmeníme aj samých seba, lebo nové poznanie sa nebude môcť vtesnať do starých predsudkov či schém.

Smelo do toho! Je jedno, akú oblasť si vyberiete, buďte vášnivo zvedaví a nebojte sa dookola klásť tie isté otázky, až kým na ne nedostanete uspokojujúcu odpoveď.

Unsplash.com/Asli Yilmaz

Vytrvalosť nadovšetko

„Nie je to o tom, že som génius. Ja si pri problémoch len dlhšie posedím.“

Poznáte tú známu vetu, že genialitu tvorí 1% talentu a 99% tréningu? Je to presne o tom – ak si niečo nevydriete od základov, nebudete to mať. Najprv si však vyberte, čo je pre vás dôležitejšie – udržať si pohodlie, alebo si splniť svoj sen? Keď ste si vybrali a ste s tým stotožení, nevracajte sa k druhej možnosti.

Tu a teraz

„Každý muž, ktorý počas bozkávania sa s krásnou dámou bezpečne jazdí, nedáva svojej dáme dostatok pozornosti.“

Nad týmto výrokom je potrebné trochu sa zamyslieť, no opäť je v ňom ukrytá veľká pravda. Na to, aby ste mohli naozaj žiť, nielen prežívať, sa potrebujete sústrediť na jednu činnosť a nerobiť sto vecí naraz.

Taktiež by ste sa nemali zaseknúť v traumách z minulosti, ani prehnane snívať o budúcnosti. Radšej si každý deň povedzte, že dnešok je dar, ktorý využijete najlepšie, ako viete. Včerajšok už nezmeníte a ktovie, či bude nejaké to zajtra…

Predstavivosť je mocná

„Celé je to o predstavivosti. Je dôležitejšia než vedomosti, pretože nám umožňuje pozrieť sa za oponu života, ktorý ešte len príde.“

Niekedy stačí jedna myšlienka, na ktorej vznikne obrovské impérium. Spomeňte si na Walta Disneyho, majstra predstavivosti, ktorého inšpirovala malá myš, ktorú mal u seba doma, na farme. To, kam túto myšlienku dokázal dotiahnuť, je priam neuveriteľné.

Unsplash.com/Eddy Klaus

Mýliť sa je nie len ľudské, ale aj vítané

„Človek, ktorý sa nikdy nepomýlil, nikdy nevyskúšal niečo nové.“

Nikto sa nenarodil ako vševediaci. Ak chcete niečo naozaj vedieť, musíte za to najprv zaplatiť svojimi chybami a omylmi. Tie majú za úlohu otestovať vás a vašu vôľu. Každý profesionál bol raz amatérom, ktorý to však nikdy nevzdal. Skutočnou chybou je teda nepustiť sa do ničoho nového alebo to ešte raz neskúsiť.

Prítomný okamih

„Nikdy neuvažujem o budúcnosti – aj tak príde až o chvíľu.“

Žiť skutočne len v prítomnom okamihu je mimoriadne náročné. Napriek tomu sa ukazuje, že práve prítomnosť je kľúčom k tomu, ako žiť, nielen prežívať.

Nie sú hodnoty ako HODNOTY

„Nesnažte sa získať úspech, radšej vytvorte hodnoty.“

Aké sú vaše hodnoty? Sláva, bohatstvo, úspech? Čo je pre vás úspech? Obdiv iných? Uznanie? Uvažujte nad tým, pretože to, čo je pre vás hodnotné, je pre bohatých a úspešných rodičov, ktorí práve stratili dieťa, celkom bezcenné. Starostlivo si vyberajte svoje hodnoty, pretože tie potom definujú váš život.

Neopakujte sa

„Definícia šialenstva: robiť to isté, no zakaždým čakať iný výsledok.“

Nedarí sa vám v práci, vo vzťahoch v plnení si svojich snov? Čo preto robíte? Ak sa nijako nevymykáte z rutiny, niet sa čomu diviť. Snažte sa robiť veci inak. Uznávame, nikto nedokáže zo dňa na deň kompletne zmeniť svoje správanie, no po častiach sa to dá.

Všetko začína v hlave. Ak budete mať na situáciu stále rovnaký pohľad, nič sa tým nezmení. Iba ak by ste sa pokúsili pozrieť sa na veci inak. Je to však na vás…

Unsplash.com/Neil Thomas

Múdrosť pramení v skúsenostiach

„Informácie nie sú vedomosti, sú to fakty. Jediným zdrojom vedomostí je skúsenosť.“

Odrapotať naučené informácie dokáže hocikto, no hovoriť o niečom, čo človek zažil na vlastnej koži, je celkom iný level. Pýtate sa, aké životné skúsenosti máte vy? To, čo vám príde ako všedné, je pre niekoho výnimočné. To, čo robíte každý deň, je pre iného nedosiahnuteľný cieľ. Ak chcete niekoho naozaj obohatiť, podeľte sa s ním o svoje skúsenosti, tie sú na nezaplatenie.

Kašlite na pravidlá

„Najprv sa musíte naučiť pravidlá hry. Potom sa na ne vykašlite a hrajte lepšie, než ostatní.“

Keď chcete byť odborníkom v určitej oblasti, naštudujte si všetko, čo sa o danej téme dá naštudovať. Informujte sa o úspechoch iných a poučte sa z ich chýb – buďte lepší, než všetci doposiaľ. Jediné, čo k tomu potrebujete, je vaša vášeň a odhodlanie uspieť.

BONUS: „Pre sám život sa oplatí žiť.“

Pozri aj: Einstein zanechal odkaz v časovej kapsuli pre rok 6939. Ľuďom z budúcnosti venoval tieto slová

adorablequotes4u
Všetko začína v tvojej hlave
0
Komentovať (0)