Alexandra Geletová / /
Toxickí ľudia rozširujú negativitu. Ako zistiť, že ich máte vo svojom okolí až priveľa?

Mnohí z nás si ani neuvedomujú, koľko toxických ľudí sa nachádza v našom živote a ako nás to ovplyvňuje pri každodenných činnostiach. Niekedy sa možno obávame, že budeme sami a preto radšej pretrvávame vo vzťahoch, ktoré nás však vnútorne ničia. Inokedy si zas možno myslíme, že si nezaslúžime lepšie priateľstvo. Všetko je samozrejme veľká lož a toxických či negatívnych ľudí by sme sa mali zbaviť, a to čo najskôr. Ak na sebe aj vy spozorujete niektorý z týchto 7 znakov, určite by ste mali prehodnotiť, kým sa obklopujete.

Neustále cítite pocit viny

Jedným z charakteristických znakov toxickej osoby je to, že zo svojich problémov neustále obviňuje iných. Ak teda často cítite vinu za okolnosti, ktoré vyplynuli predovšetkým z rozhodnutí iných ľudí, mohlo by to znamenať, že ste sa stali terčom nejakého toxického človeka. Nie ste predsa zodpovedný za problémy nikoho iného, aj keď sa vám to snaží nahovoriť.

Vždy ste unavení

Stretávanie sa s toxickými ľuďmi je naozaj veľmi vyčerpávajúce – najmä ak ide o emocionálnych upírov. Ak sa aj po skvelom spánku či dňoch oddychu stále cítite vyčerpane, bez akéhokoľvek iného dôvodu, môže to znamenať aj to, že ste obklopení priveľkým množstvom toxických a negatívnych ľudí, ktorí vám odsávajú energiu.

pixabay.com

Máte na svet negatívny pohľad

Zápornosť toxických ľudí je veľmi nákazlivá. Čoskoro od nich aj vy prevezmete ten negatívny pohľad na život, po ktorom sa vám bude zdať, že všetko, čo robíte, je zlé. Odstránením takýchto ľudí zo svojich kruhov odstránite aj negativitu zo svojho života a všetko hneď bude jednoduchšie.

Takmer vždy ste v zlej nálade

Existuje nespočetne veľa zdrojov úzkosti, depresie či zúrivosti a toxickí ľudia sú určite jedným z nich. Ľudia, ktorí nás obklopujú, majú obrovský vplyv na našu náladu. Nie nadarmo sa hovorí: „S kým si, taký si.“

Unsplash.com/Anna Demianenko

Nedokážete povedať „nie“

Tendencia na všetko povedať „áno“ len priťahuje toxických ľudí do nášho života. Ak sa už nedokážete tešiť na veci, z ktorých ste za normálnych okolností bývali úplne nadšení, je to možno preto, že ste neboli dostatočne selektívni v otázke, ktorých ľudí si pripustíte k telu a ktorých zo svojho života „škrtnete“.

Najšťastnejší ste osamote

Keď sme súčasťou zdravého vzťahu, cítime sa šťastnejšie a ľahšie, zatiaľ čo toxickí ľudia nás o toto šťastie oberajú. Ak sa máte stretnúť s „priateľmi“, no zo stretnutia máte strach či úzkosť alebo sa vám vôbec nechce, zamyslite sa nad tým, či sú vaši priatelia naozaj takí, akí si myslíte.

Aj vy sa stávate jedným z nich

Ľudia preberajú správanie od ľudí okolo nich. Keď vidíme všetkých tých toxických ľudí, aj my máme tendenciu začať sa správať rovnako. Dbajme preto na to, aby ľudia, s ktorými sa bavíme, mali na nás pozitívny vplyv.

Pozri aj: 10 tipov, ako si nebrať osobne veci, ktoré sa nás dotýkajú a zraňujú nás

bustle
Všetko začína v tvojej hlave
0
Komentovať (0)