Niektorí ľudia svoju vášeň (to, čo ich baví) ešte možno neobjavili, aj to je v poriadku. Stačí si vybrať niečo, čo vyzerá ako dobrá zábava a zároveň úžasná vec – môže to byť projekt, potencionálna záľuba, alebo osvojenie nejakej novej vedomosti, či zručnosti a mnoho ďalšieho.

V tomto články by som vám rád predstavil koncept spôsobu práce, ktorý vám prezradí, ako môžete robiť úžasné veci – nie len v práci, ale aj v živote.

Krok 1: Nájdite si niečo úžasné, na čom môžete pracovať.

V prvom kroku je dôležité, aby ste si ráno vymysleli niečo úžasné, na čom počas tohto dňa chcete pracovať. Môže to byť čokoľvek – od veľkého projektu, či vybudovania vlastnej firmy, cez štúdium jazykov, alebo programovania až po zloženie básne, fotografovania,.. jednoducho čokoľvek.

pexels
pexels

Malo by to byť niečo, čo vás vzrušuje, čo vám aspoň z malej časti zmení život. Inými slovami malo by vás to dotlačiť k tomu, aby ste pracovali na základe motivácie, inšpirácie a vzrušenia.

Niektorí z nás majú toľko šťastia, že vedia, čo si vymyslieť na každý jeden deň. Som jedným z nich. Milujem tvorenie, písanie a kreatívne myslenie. Teda musím si jedine vybrať nejakú konkrétnu vec, o ktorú sa chcem podeliť so spoločnosťou a pustiť sa do jej realizácie.

Ďalší ľudia svoju vášeň (to, čo ich baví) ešte možno neobjavili, aj to je v poriadku. Stačí si vybrať niečo, čo vyzerá ako dobrá zábava – môže to byť projekt, ktorý máte v práci, potencionálna záľuba, alebo osvojenie nejakej novej vedomosti, či zručnosti. Poprípade naštudovanie toho, ako rozbehnúť vlastnú firmu. Nezáleží na tom, čo si vyberiete, pretože ak sa vám to nebude páčiť, zajtra si môžete vybrať niečo iné a nové.

Teraz vám ponúknem pár nápadov, lepšie povedané témy činnosti, ktoré by sa dali zaradiť medzi úžasné aktivity:

 • Vypracovanie životnej, či pracovnej vízie
 • Nová metóda, ako získať viac zákazníkov, či klientov
 • Skúmať trendy vašeho podnikania, či práce
 • Napísať nejakú báseň, poviedku, či román
 • Napísať článok na svoj, alebo iný blog
 • Stať sa členom nejakej neziskovej organizácie, ktorá pomáha iným
 • Stať sa dobrovoľníkom v nejakom občianskom združení
 • Manuálna činnosť, ktorú ste ešte neskúšali
 • Vytvorenie záhrady
 • Nápad na vynález, či web stránku – vylepšenie klasickej myšlienky
 • Ručne vyrábané predmety
 • Výroba niečo z dreva, kovu, papiera – kreatívne činnosti

Neobmedzujte sa prosím len na tento jediný výber – je to len pre dnešok, zajtra je nový deň a preto ja nová aktivita. Vyskúšajte si niečo a uvidíte, ako to bude fungovať. Stačí urobiť niečo malé, čo vo vás zanechá dobrý pocit a zároveň nejaký otlačok v realite. Ide o to, aby ste urobili niečo, čo zmení váš vlastný život.

Krok 2: Všetko ostatné ide bokom

Toto je zásadná vec, ktorá vám pomôže dokázať niečo úžasné – musíte sa však zbaviť rozptýlenia.

pexels
pexels

Upracte si svoj pracovný stôl – zhrňte všetko do zásuvky, či krabice. Ak je to nutné, môžete si nechať na stole dôležité dokumenty, ktoré sú nevyhnutné pre prácu na vašom úžasnom projekte a zvyšok ďalších potrebných vecí – telefón, pero, či ceruzku, poznámkový blok a podobne. no zvyšok preč.

Vyčistite si počítač – zavrite všetky programy vrátane prehliadača, ktoré na túto úlohu nepotrebujete. Tiež je dôležité, aby ste si vypli všetky upozornenia, či notifikácie, ktoré by vás mohli rozptyľovať – Facebook, správy a iné.

Krok 3: Zamerajte sa na danú úžasnú vec

Super, ak ste sa dostali k tomuto kroku, máte poriadok vo veciach a nič vás nebude rozptyľovať. Teraz je nutné sústredenie na danú konkrétnu úžasnú vec – na úlohu, ktorú ste si vybrali a ktorá by vám aspoň trošku mohla zmeniť a spríjemniť život.

Odporúčam zaradiť túto úlohu do programu dňa čo najskôr, ako to len pôjde – určite nie po obede, alebo niekedy neskôr. Môžete to urobiť ešte pred odchodom do práce, alebo hneď keď sa dostanete do práce a podarí sa vám upratať si stôl. Prečo to nerobiť neskôr? Môže sa stať, že počas dňa sa vám toho nahromadí veľa a potom už na to logicky neostane čas.

pexels
pexels

Toto je aktivita, s ktorou má skutočne veľa ľudí problém. Majú nutkanie kontrolovať email, či robiť niečo iné. Tomu treba povedať STOP! Zastavte sa, zhlboka sa nadýchnite a spomeňte si prečo ste si vybrali túto úlohu. Odporúčam tejto vašej úžasnej aktivite venovať plnú pozornosť a sústredenie aspoň po dobu 30 minút, ideálne je hodinka, či dve.

Urobte všetko, čo je vo vašich silách, aby ste vašu úžasnú vec dokončili, alebo aspoň na nej odviedli poriadny kus práce. Pokiaľ je to väčší projekt, je logické, že to bude trvať pár dní, mesiacov, či rokov – stačí dokončiť len kúsok, ktorý vám v rámci dňa zaberie najmenej hodinu.

psych.sk (Lukáš „digitálny kouč“ Franko), Leo Babauta
Všetko začína v tvojej hlave
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )