Týchto 13 faktov vás presvedčí, že človek je pomocou mozgu schopný dosiahnuť takmer čokoľvek.

Ľudský mozog je naozaj zázrak –  je to tá najkomplexnejšia vec na svete. Počas nášho života využívame však iba menej ako 20 percent jeho kapacity. Náš mozog nám môže pomôcť dosiahnuť akýkoľvek vrchol, stanoviť si ciele, snívať vo veľkom a následne pretaviť tieto sny na realitu. Na to, aby sme náš mozog správne využívali a maximalizovali tak jeho výkon, potrebujeme najprv pochopiť, ako funguje. A práve preto tu je 13 faktov, ktoré vám dokážu, že ľudský mozog je schopný naozaj čohokoľvek.

#1 Náš mozog nepozná rozdiel medzi realitou a predstavou

Mozog reaguje na akúkoľvek myšlienku. Nezáleží na tom, či je tá myšlienka realitou, alebo iba našou fantáziou. Možno ste to už zažili aj na vlastnej koži. Ľudia sa pozerajú na svet očami plnými fantázie a cítia sa potom šťastnejší.

#2 Mozog pracuje automaticky

Je pravda, že dnešné myšlienky sú pokryté myšlienkami včerajšími. Pre pesimistov je potom ťažké zmeniť vnímanie sveta. Ak sa chcú naozaj zmeniť, musia úplne vyčistiť svoj mozog, aby svoj postoj zmenili na pozitívny – a to nemusí byť jednoduché.

#3 Vidíme to, na čo myslíme

Aj to je dôvod, prečo všetci múdri ľudia tvrdia, že ak chcete zmeniť svet okolo seba, najprv musíte zmeniť svoje myšlienky. Náš mozog je totiž schopný predstaviť si veci na tak vysokej úrovni, ktorá sa nedá ani vysvetliť.

pexels.com

#4 Rovnako ako svaly, aj mozog potrebuje tréning

Náš mozog, rovnako ako akýkoľvek sval v tele, potrebuje tréning. Učenie, spánok, zdravé stravovanie, cestovanie, tvorenie poznámok, či dokonca aj hranie obyčajných kariet je zdravou činnosťou, ktorú náš mozog potrebuje.

#5 Mozog nikdy nespí

Dalo by sa povedať, že náš mozog je úplný workoholik a neprestáva pracovať až do momentu našej smrti. Na plné obrátky pracuje aj vtedy, keď my spíme.

#6 Z času na čas si žiada odpočinok

Aj náš mozog, presne tak, ako my, si musí dať z času na čas nejakú prestávku. Je dôležité, aby ste negatívne myšlienky udržali mimo neho. A práve preto je aktívny odpočinok účinný, nie len pre vás, ale aj pre váš mozog.

#7 Zabúdať je dobré. Tak si udržujeme flexibilitu nášho nervového systému

Náš mozog sa potrebuje zbaviť zlých alebo starých spomienok, aby sme si mohol vytvoriť nové. V skutočnosti, rozhodnúť sa, čo si chceme alebo nechceme pamätať, je iba na nás.

pexels.com

#8 Mozog necíti bolesť

Náš mozog nedokáže cítiť žiadnu bolesť. Čo však dokáže je to, že nám umožní, aby sme tú bolesť cítili. Svojím spôsobom je to dobré, pretože receptory bolesti sú všade po našom tele a pomáhajú nás tak chrániť pred tým, čo nám škodí.

#9 Svoje myslenie môžeme zmeniť

Všetko je to len o tom, ako myslíme a aké myšlienky sa nám preženú hlavou. Ak si myslíme, že niečo nemôžeme získať alebo dokázať, tak táto myšlienka sa v našom mozgu posilní. Avšak, ak to zmeníme a budeme si myslieť, že môžeme uspieť, potom nám mozog pomôže nájsť nové príležitosti.

#10 Najpokročilejšie zariadenia sa nedajú s naším mozgom ani len porovnať

Náš mozog je tak dokonalá a tak úžasná vec, že hoc sa veľakrát porovnáva s najmodernejšími technológiami, no aj napriek tomu nie sú ani zďaleka tak skvelé, ako náš mozog.

pexels.com

#11 Mozog je rozhodnutý prežiť

Je to tak, mozog je jednoducho rozhodnutý prežiť. Dokonca môže „kanibalisticky“ konzumovať svoje vlastné bunky, len aby vyhral boj s hladom.

#12 Mozog má 400 míľ krvných ciev

Áno, je to tak. V našom mozgu sa nachádza okolo 400 míľ krvných ciev. Je teda poriadne komplexný.

#13 Hudba zlepšuje našu pamäť a koncentráciu

Možno ste už o tom počuli, no počúvanie rozdielnych žánrov hudby dokáže urobiť zázraky aj s našou pamäťou alebo koncentráciou.

Pozri aj: Táto potravina dokáže udržať váš mozog „večne mladý“

tapoos
Všetko začína v tvojej hlave
0
Komentovať (0)
Príbehy