Foto: SITA

Atlétke Kryscine Cimanovskej ponúklo pomoc Česko aj Poľsko.

Oficiálne, podľa vyjadrenia bieloruského olympijského tímu, mala byť atlétka Kryscina Cimanovská stiahnutá z olympiády pre jej „emocionálny a psychický stav“. Neoficiálne preto, lebo si dovolila na sociálnej sieti Instagram uverejniť video, v ktorom kritizovala vedenie bieloruského olympijského tímu za to, že bez jej vedomia rozhodlo o tom, že sa zúčastní aj na štafete 4×400 metrov. V nedeľu mali následne podľa jej slov za ňou prísť jej tréneri a oznámiť jej, aby sa zbalila, pretože letí späť domov do Bieloruska.

Nedobrovoľný odchod z Tokia

Cimanovská mala pretekať v pondelok v behu na 200 metrov, ale bieloruský tím ju v nedeľu odviezol na letisko. Cimanovskú mali odprevadiť dvaja členovia bieloruskej delegácie v Tokiu – psychológ a jeden predstaviteľ Národného olympijského výboru Bieloruska. Na letisku sa však atlétka obrátila na políciu. Pre agentúru Reuters atlétka uviedla, že do Bieloruska sa nevráti. Podľa bieloruského novinára z portálu Nexta sa Cimanovská plánuje obrátiť na rakúske veľvyslanectvo v Tokiu a požiadať o azyl.

Žiadam Medzinárodný olympijský výbor (MOV) o pomoc. Bol na mňa vyvinutý tlak a snažia sa ma vyviesť z krajiny bez môjho súhlasu, preto žiadam MOV, aby zasiahol,“ napísala bežkyňa na sociálnej sieti Telegram.

Ako píše portál BBC, 24-ročná športovkyňa následne strávila noc v hoteli na tokijskom letisku Haneda. Hovorca Medzinárodného olympijského výboru Mark Adams na pondelňajšom brífingu v Tokiu uviedol, že o Cimanovskú sa starajú japonské úrady. Do celej kauzy sa zapojil aj utečenecký výbor OSN.

Azyl v Česku, vízum v Poľsku

Česko ponúka bieloruskej bežkyni vízum, aby sa vyhla nútenému návratu do svojej vlasti, oznámil v nedeľu český minister zahraničných vecí Jakub Kulhánek. Ako informoval portál Novinky.cz, 24-ročnú športovkyňu a kritičku režimu bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka podľa jej slov nútia predčasne sa vrátiť z olympijských hier v Tokiu do vlasti.

Situáciu okolo bieloruskej šprintérky Krysciny Cimanovskej považujem za škandalóznu. ČR je pripravená pomôcť. Po dohode s premiérom a ministrom vnútra jej ponúkame vízum na vstup na územie, aby sa u nás mohla uchádzať o medzinárodnú ochranu. Naša ambasáda v Tokiu je tiež pripravená pomôcť,“ informoval Kulhánek na Twitteri. Dnes dokonca Kulhánek hovorí o azyle.

Atlétke medzičasom ponúklo pomoc susedné Poľsko. „Ponúkli sme humanitárne vízum Kristine Cimanovskej, ktorej Lukašenkov režim nariadil vrátiť sa z OH naspäť do Minska. Ak by mala záujem, môže slobodne pokračovať v športovej kariére v Poľsku,“ uviedol v nedeľu večer podľa webu sport.pl. predstaviteľ poľského ministerstva zahraničných vecí Marcin Przydacz.

Bojí sa o svoju rodinu

Pre agentúru Reuters atlétka uviedla, že do Bieloruska sa nevráti. Podľa bieloruského novinára z portálu Nexta sa Cimanovská plánuje obrátiť na rakúske veľvyslanectvo v Tokiu a požiadať o azyl.

MOV v krátkom vyhlásení uviedol, že si je vedomý správ o bieloruskej atlétke a že požiadal Národný olympijský výbor Bieloruska o vysvetlenie.

Foto: SITA

Návratu do Bieloruska sa údajne bránila, pretože sa bála, že by ju po príchode do vlasti poslali do pracovného tábora. Cimanovská sa domnieva, že príkaz na jej vylúčenie z bieloruského tímu prišiel od niekoho priamo z Minska.

Anatol Kotau z Bieloruskej nadácie športovej solidarity, ktorá podporuje bieloruských športovcov buď väznených alebo utláčaných pre ich názory, povedal pre BBC: „Cimanovská sa teraz bojí najmä represií voči jej rodine v Bielorusku – to je pre ňu v tejto chvíli tá najväčšia starosť.

 

Uložiť článok

Najnovšie články