Foto: TASR

V úvode zaznamenala hneď tri neúspešné pokusy.

Kontroverzná novozélandská vzpieračka Laurel Hubbardová nedosiahla na cenný kov v kategórii nad 89 kg na olympijských hrách v Tokiu.

Laurel súťažila v mužských kategóriách do roku 2013, kedy napokon podstúpila premenu. Súťažiť v ženských tímoch, a to aj na Olympijských hrách môže už od roku 2015. Práve vtedy sa totiž zmenili pravidlá, ktoré hovorili, že ako žena môže súťažiť vtedy, ak hladina testosterónu v jej tele nepresahuje hodnotu 10 nanomolov na liter krvi, a to po dobu aspoň 12 mesiacov.

Je prvým transsexuálnym športovcom na olympijských hrách

V úvode pondelkovej súťaže a svojej olympijskej premiéry zaznamenala hneď tri neúspešné pokusy, keď postupne v trhu sa jej nepodarilo nad halvu dostať 120 a dvakrát 125 kg, vypadla tak z ďalších bojov.

Štyridsaťtriročná Hubbardová je prvým transsexuálnym športovcom so štartom na olympijských hrách. Jej “predchodca” Gavin Hubbard bol dokonca rekordérom Nového Zélandu v kategórii do 105 kg.

Foto: Profimedia

“Je samozrejmé, že moju účasť na týchto hrách sprevádza aj istá dávka kontroverzie. Chcela by som sa však poďakovať Medzinárodnému olympijskému výboru, pretože si myslím, že jeho predstavitelia potvrdili oddanosť princípom olympizmu.

Ukázali, že šport je pre všetkých ľudí. Je inkluzívny. Je prístupný,” povedala po pondelkovej súťaži Hubbardová a poďakovala tiež Medzinárodnej federácii vzpierania a japonským organizátorom za prípravu hier počas mimoriadnych okolností pandémie COVID-19.

Zlato v pondelok napokon získala Číňanka Li Wen-wen, ktorá v trhu, nadhode aj dvojboji stanovila nové olympijské rekordy (140 kg + 180 kg, 320 kg).

0
Uložiť článok
Komentovať