Toto je jeden z najkrajších národných parkov sveta. V brazílskom Stratenom svete akoby zastal čas

chapada diamantina 6

Na svete už nenájdete veľa miest, ktoré sa môžu pýšiť prekrásnou nedotknutou prírodou. Našťastie ich ešte pár zostalo, a tak je len na nás, aby sme si ich chránili. Jedným z takýchto miest je nepochybne aj brazílsky národný park Chapada Diamantina. V preklade by ich názov mohol znamenať Diamantové vrchy, no ľudia túto oblasť skôr označujú ako brazílsky Stratený svet. Prečo? Pretože sa zdá, ako by tu zastal čas a človek tu nikdy ani len nebol. Taká je tu príroda krásna…

Národný park Chapada Diamantina má rozlohu 38 000 km2, teda len o niečo zaostáva za rozlohou Švajčiarska. Park vznikol v roku 1990 po dlhom geologickom prieskume, ktorý bol zameraný na hľadanie diamantov. Brazília sa však rozhodla toto územie chrániť a spravila dobre. Stal sa z neho totiž najkrajší národný park krajiny a jeden z najkrajších kútov celého sveta.

chapada diamantina 19
penempower.com

V národnom parku nájdete naozaj širokú škálu ekosystémov. Od dažďových pralesov, ktoré prekypujú životom, sa dostanete až ku v Brazílii typickým „cerrado“ (suchým oblastiam). Príroda sa s tunajším povrchom naozaj pestro vyhrala. Nájdete tu prekrásne kaňony, doliny, vodopády, jaskyne, jazerá, ale aj „veže“ z minerálov, ktoré sa podľa Indiánov nazývajú „Tepuy“.

chapada diamantina 15
scte-brazil.com

Na začiatku 20. storočia vyrástlo v oblasti niekoľko malých mestečiek. Tie boli centrom hľadačov diamantov, ktorých sa tu nachádza neúrekom. Oblasť však „zachránila“ Afrika, kde sa rozmohla obrovská diamantová horúčka, a tak ostala táto krajina nedotknutá. Z národného parku sa dnes vyváža snáď jediný exportný artikel, a tým je jedna z najkvalitnejších druhov brazílskej kávy.

chapada diamantina 18
pollards.com

Národný park Chapada Diamantina ukrýva mnohé prekrásne miesta, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Niektoré z nich vám teda ukážeme. Jedným z nich je Poço Encantado, jaskynný systém, kde dochádza k prekrásnemu farebnému divadlu. Slnečné lúče, ktoré dopadajú na vodnú hladinu vnútri jaskyne, ju totiž osvetlia tak, že je možné vidieť cez priezračnú vodu až 60 metrov pod hladinu.

chapada diamantina 1
atlasofwonders.com

Rovnako prekrásne sú aj jaskynné jazerá Blue Grotto, či Gruta da Pratinha.

chapada diamantina 2
atlasofwonders.com
chapada diamantina 3
atlasofwonders.com

Jaskyňa Torrinha ponúka kvapľovú výzdobu ako žiadna iná jaskyňa na svete. Jej vnútro vyzerá akoby sa ani nenachádzala na Zemi.

chapada diamantina 4
atlasobscura.com

Sľubovali sme vám aj prekrásne kaňony. Čo poviete na kaňon Buracão? Na jeho konci nájdete ohromný vodopád.

chapada diamantina 5
atlasofwonders.com
chapada diamantina 6
lost-art.photoshelter.com

Ľudia, ktorí navštívili vodopád Fumachina, o ňom hovoria ako o najkrajšom vodopáde v tomto národnom parku.

chapada diamantina 7
foto: Alex Saberi

Súperiť o prvenstvo však rozhodne môže aj vodopád Mixila.

chapada diamantina 8
atlasofwonders.com

Najkrajší západ či východ slnka si vraj človek vychutná z vrcholu Pai Inácio.

chapada diamantina 9
thousandwonders.net

Obrovské prírodné bohatstvo zabezpečuje aj podpovrchová rieka a jej jaskynný systém Lapa Docce. 23 kilometrov dlhý úsek, miestami vysoký až 20 metrov, ukrýva obrovské ryby a divoké rastlinstvo, ktoré by ste inde hľadali márne.

chapada diamantina 10
deixadefrescura.com

Nebudeme vás ďalej nudiť komentármi a necháme vás užiť si ďalšie zábery z národného parku Chapada Diamantina. Jedno je však isté… Kto miluje divokú prírodu, určite by mal porozmýšľať nad tým, že sem raz zamieri.

chapada diamantina 11
foto: Alex Saberi
chapada diamantina 12
foto: Alex Saberi
chapada diamantina 13
guiachapadadiamantina.com.br
chapada diamantina 14
chapadaadventure.com
chapada diamantina 16
guiachapadadiamantina.com.br
chapada diamantina 17
guiachapadadiamantina.com.br

Páčil sa ti článok? Viac podobných ich nájdeš aj na našom FACEBOOKU. Tvoj lajk nás poteší!Tvoj názor?

Komentárov