Je naozaj WI-FI tichým zabijakom? Po tomto článku si spravíte obraz, či skutočne spôsobuje rakovinu

wifi

Už pravdepodobne nenájdeme žiadnu lokalitu v meste, kde by sme nezachytili Wi-Fi signál. Wi-Fi routre pribúdajú stále viac a viac a stali sa súčasťou nášho bežného života. No to, že tento signál je už v podstate všadeprítomný, vytvára u mnohých ľudí oprávnené obavy, či toto žiarenie nemôže u nás spôsobovať zdravotné problémy. 

Wi-Fi routre komunikujú so zariadeniami pomocou rádiových vĺn,  teda rovnako, ako je to v prípade televízie či rozhlasu. Rozdiel je vo len frekvencii týchto vĺn. Frekvencia Wi-Fi je medzi 2,4 a 5 GHz, čo je 10 až 100 krát viac ako v prípade bežných rádiových FM vĺn.

wifinowevents.com
wifinowevents.com

Ľudské telo tiež využíva rôzne elektrické signály a impulzy, na ovládanie procesov v tele, čiže teoreticky by Wi-Fi mohlo na nás nejako vplývať. Napokon, je známe, že vysoko energetické žiarenie dokáže narušiť chod týchto procesov, a to aj veľmi drasticky. Najznámejší príklad je žiarenie rôznych rádioaktívnych izotopov alebo jadrových  zariadení, ktoré skutočne dokážu nenávratne poškodiť DNA, a tým môžu vyvolať v tele nádorové ochorenie.

Takže, existuje nejaký dôkaz o tom, že žiarenie z Wi-Fi sietí môže vyvolať rovnaké alebo podobné ochorenia? Na nedávnom stretnutí Medzinárodnej agentúry pre výskum rakoviny porota rozhodla, že rádiofrekvenčné žiarenie, ako napríklad Wi-Fi, zaradí do triedy 2B. Táto klasifikácia znamená, že takéto žiarenie môže vyvolať karcinogénne ochorenie, no o skutočnom nebezpečenstve neexistuje žiadny relevantný dôkaz.

i.guim.co.uk
i.guim.co.uk

Pre lepšie priblíženie rizika – v rovnakej kategórii ako Wi-Fi sa tiež ocitlo pitie kávy, ale aj tesárske práce, využívanie plastových téglikov, alebo konzumácia nakladanej zeleniny. Zaradenie do  kategórie 2B znamená, že dôkaz o vzniku rakoviny neexistuje, no táto možnosť nebola úplne vylúčená.

Pokračovanie na ďalšej strane…

Páčil sa ti článok? Viac podobných ich nájdeš aj na našom FACEBOOKU. Tvoj lajk nás poteší!Tvoj názor?

Komentárov