Ilustračná foto: Pixabay

Možno bude potrebné odobrať jednu sekundu.

Zem sa točí najrýchlejšie v priebehu posledných 50 rokov. Na bežný život to síce nemá žiadny vplyv, avšak vedci už teraz uvažujú, že bude možno potrebné odstrániť jednu sekundu z nášho času, aby sa vykonala korekcia. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Od roku 1960 Zem zaznamenala najrýchlejšie otáčanie, keď sa jej podarilo dokončiť svoje otáčky okolo vlastnej osi o milisekundy skôr, ako je jej priemer, uvádza portál Science Alert.

Rotácia sa mení neustále

To nie je nič alarmujúce, v skutočnosti sa rotácia planéty neustále mierne mení. Vplývajú na to zmeny v atmosférickom tlaku, zmeny vo vetroch, oceánskych prúdoch a tiež pohyby v jadre Zeme.

Celá situácia tak najväčší problém robí medzinárodným časomeračom, ktorí stoja za Koordinovaným svetovým časom (UTC). Na základe stanovenia ich času sa odvíjajú všetky ostatné časy. Keď sa astronomický čas nastavený podľa toho, koľko trvá Zemi urobiť jednu rotáciu odchýli od UTC o viac ako 0,4 sekundy, vykonáva sa úprava.

Ilustračná fotografia: Unsplash

Doteraz sa tieto korekcie vykonávali pridaním tzv. priestupnej sekundy, a to buď na konci júna alebo na konci roka, čím sa astronomický čas a atómový čas dostali späť do súladu.

Pridávanie sekundy

Možno si pomyslíte, že na pár sekundách nezáleží. Avšak stanovenie presného času je dôležité v mnohých odvetviach, napríklad pri presnom satelitnom meraní.

Podľa amerického Národného ústavu pre štandardy a technológie pridali vedci od roku 1972 v priemere každé dva roky jednu priestupnú sekundu. Posledný takýto prírastok sa udial v roku 2016, keď na Silvestra o 23:59:59 pribudla jedna sekunda navyše.

Vtedy ale Zem spomaľovala, a tak bolo potrebné pridávať sekundy. Teraz sa ale situácia zmenila a nedávne zrýchlenie rotácie Zeme spôsobuje, že vedci po prvý raz hovoria o negatívnej sekunde. Najkratším dňom v roku 2020 bol 19. júl, kedy planéta Zem dokončila svoju rotáciu o 1,4602 milisekundy rýchlejšie.

Uvidí sa, či sa bude odčítavať

Priemerná dĺžka dňa je 86 400 sekúnd, ale astronomický deň v roku 2021 bude v priemere o 0,05 milisekundy kratší. V priebehu roka to bude predstavovať až 19 milisekundové oneskorenie v atómovom čase.

Ilustračná foto: Pixabay

„Je dosť možné, že bude potrebná negatívna skoková sekunda, ak sa rýchlosť rotácie Zeme ešte zvýši. Zatiaľ je ale priskoro hovoriť o tom, či je to pravdepodobné,“ uviedol pre The Telegraph fyzik Peter Whibberley z Národného fyzikálneho laboratória v Spojenom kráľovstve.

Pridávanie či odoberanie sekúnd má svoje plusy, ale aj mínusy. Sú užitočné pri zabezpečení synchronizácie astronomických pozorovaní, ale môžu byť naopak problémom pre niektoré aplikácie zaznamenávajúce údaje a tiež pre telekomunikačnú infraštruktúru. Momentálne nie je naplánované žiadne pridávanie či odoberanie sekundy.

Uložiť článok

Najnovšie články