Ilustračná foto: Profimedia

Lekárov prekvapilo, ako sa ženin stav zmenil k lepšiemu po požívaní týchto drog.

O konope a látkach z neho sa už vo všeobecnosti vie, že majú isté liečivé a terapeutické účinky. Pravdou ale je, že dnes, často pod tlakom rôznych predajcov a marketingu rôznych olejov či výrobkov z konope, sa tejto droge prisudzujú vlastnosti a účinky, ktoré sú minimálne diskutabilné. Podobné je to aj pri lysohlávkach, s ktorými vedci experimentujú najmä u pacientov s depresiami. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Kombinovala chemoterapiu s konope a lysohlávkami

Môžu ale tieto drogy skutočne bojovať aj proti rakovine? To čiastočne naznačuje nová kazuistika publikovaná v časopise Drug Science, píše IFL Science. Treba však hneď na úvod uviesť, že toto zistenie nepotvrdzuje liečivé účinky týchto dvoch drog voči rakovine a výsledky prekvapili aj samotných lekárov, ktorí ženu liečili.

Takisto je nutné uviesť, že žena neodmietala chemoterapiu a užívanie drog realizovala popri nej. Aj samotná štúdia je observačná a neposkytuje žiadnu biomedicínsku analýzu progresie ochorenia ženy a ani protokol liečby. Rozhodne sa tak z tohto zistenia nedajú a ani nesmú vyvodzovať jednoznačné závery.

Foto: pexels

Od 4. štádia po vyliečenie

Anglickí lekári v kazustike píšu o 49-ročnej žene, ktorej v auguste 2018 diagnostikovali pokročilú metastatickú rakovinu prsníka. Rakovina bola v 4. štádiu choroby a rozšírila sa do kostí, pečene a lymfatických uzlín. Lekári okamžite začali s chemoterapiou a žena sa rozhodla užívať konopný olej, ktorý okrem CBD obsahoval aj aktívnu zložku marihuany, teda THC. V novembri 2018 tiež žena podstúpila prvé sedenie psychedelickej terapie, kde pod dohľadom užila veľkú dávku halucinogénnych húb, konkrétne išlo o holohlavec kubánsky (psilocybe cubensis).

V januári 2019 pri vyšetrení lekári zistili, že rakovina ustúpila a nenachádzali žiadne dôkazy o zvyškovej či recidivujúcej chorobe. Chemoterapiu následne lekári prerušili, keďže už nemala zmysel a žena pokračovala v dennom užívaní konopného oleja a tiež užívala mikrodávky húb. Počas nasledujúcich dvoch rokov absolvovala aj ďalšie tri sedenia, kde užívala veľkú dávku lysohlávok (holohlavcov).

Foto: unsplash

Vynechala drogy a rakovina sa vrátila

Ďalšie vyšetrenia v septembri 2019 ukázali, že žena nemá rakovinu. V tomto bode znížila príjem konopného oleja na takmer polovicu a prestala užívať lysohlávky. Následné testy v júni 2020 však odhalili recidívu choroby.

Môže to znamenať, že vysadenie kanabinoidných a psychedelických terapií mohlo prispieť k návratu rakoviny,“ naznačili autori štúdie.

Po tejto správe sa žena opätovne vrátila k užívaniu oleja a lysohlávok a do októbra 2021 sa rakovina „stabilizovala“. Autori ale neposkytli informáciu o závažnosti rakoviny v tomto štádiu.

Ilustračná snímka: Alan Rockefeller, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Lekári: Mali by sa realizovať ďalšie výskumy

Ako bolo v úvode spomínané, tieto zistenia sú obmedzené kazuistikou a lekári iba sledovali vývoj pacientky, pričom do užívania psychedelík nezasahovali. A síce autori nedokázali vysvetliť, ako, alebo, či skutočne tento prístup samoliečby dokázal zastaviť rakovinu u pacientky, poukazujú na iné predklinické štúdie, ktoré naznačovali potenciál konope a psychedelík pri boji s nádormi.

Ani tak ale neexistuje priamy dôkaz, že by konope alebo psychedeliká mali priamy vplyv na vývoj nádoru. Autori v závere štúdie uvádzajú, že celkový obraz prípadu naznačuje, že konope a psychedeliká zohrali významnú úlohu popri štandardnej liečbe a že táto oblasť by sa mala ďalej podrobovať výskumom a štúdiám.

Uložiť článok

Najnovšie články