Foto: unsplash

Napriek tomu, že medicína neustále napreduje, ani dnes nedokážu lekári pomôcť každému.

U niektorých pacientov nezaberá ani liečba antidepresívami a lekári musia skúšať alternatívne metódy. V posledných rokoch testujú na ľuďoch trpiacich depresiami psilocybín. Najnovšia štúdia ukázala, že pri ťažkých depresiách účinkuje táto látka až rok.

Psilocybín pomáha pacientom dlhodobo

Už predchádzajúce štúdie ukázali, že liečba psychedelikami, napríklad psilocybínom, uľaví pacientom trpiacim ťažkou depresiou až na mesiac. Ako informuje portál Medical Xpress, odborníci boli zvedaví, ako sa stav pacientov vyvíja ďalej, pýtali sa ich preto na symptómy ochorenia aj po roku.

Samozrejme, samotné užívanie psilocybínu nestačí. Liečbu je potrebné kombinovať s ďalšími formami, vrátane dlhodobej terapie, informuje štúdia publikovaná v časopise Journal of Psychopharmacology. Dôležité je, aby pacient psychedeliká užíval v kontrolovanom prostredí pod dohľadom lekára. V takom prípade môže nastať dlhodobé zlepšenie zdravotného stavu.

Foto: pexels

Odborníci prízvukujú, že ľudia by nemali psychedelické látky testovať bez dozoru. Klinické experimenty, ktoré potvrdili zlepšenie stavu pacientov, prebiehali v kontrolovanom prostredí a pacienti na ne boli vopred starostlivo pripravovaní.

Zlepšenie bolo viditeľné aj po 12 mesiacoch

Výskumu psychedelických látok sa odborníci venujú intenzívne najmä posledných 20 rokov. Zaujímajú ich najmä komponenty, ako je práve psilocybín, čo je výťažok tzv. magických húb. Ten mení vedomie človeka, jeho emócie a spôsob, akým vníma svoje okolie. Ukázalo sa, že psilocybín pomáha nielen pri liečbe depresií, ale aj ďalších ochorení, vrátane závislostí.

Do tejto štúdie sa zapojilo 27 pacientov dlhodobo trpiacich depresiou. Každý z nich pociťoval depresívne príznaky najmenej 2 roky pred začatím štúdie. Ich priemerný vek bol 40 rokov. 88 % účastníkov štúdie sa dovtedy liečilo štandardnými antidepresívami. Účastníci dostali dve dávky psilocybínu s dvojtýždňovým rozostupom.

Foto: unsplash

Počas nasledujúcich mesiacov podstupovali zároveň aj liečbu pod vedením terapeuta. Lekár ich stav a symptómy kontroloval po jednom dni, po týždni, po jednom, troch, šiestich a dvanástich mesiacoch. Výsledky hovoria jasne, dokonca aj po 12 príznakoch boli príznaky depresie u účastníkov experimentu len mierne.

Psilocybín má teda nielen okamžitý pozitívny účinok, pôsobí aj dlhodobo. Predstavujú teda nádej aj pre pacientov, ktorým tradičná liečba nepomáha. Okrem toho, antidepresíva sa musia užívať neraz dlhodobo a najmä pravidelne. Zdá sa však, že pri psilocybíne stačia aj dve dávky na to, aby sa pacient cítil lepšie dlhodobo. Vedci však zdôrazňujú, že je potrebné vykonať ešte ďalšie výskumy.

Uložiť článok

Najnovšie články