Foto: wikimedia.org

Neuveriteľné k akým činom prinúti ľudí propaganda.

Španielsko, Nemecko, Japonsko a nakoniec USA. To sú mocnosti, ktoré v priebehu histórie ovládali tichomorský ostrov Saipan. Medzi najdesivejšie kapitoly jeho histórie však nepochybne patrí leto v roku 1944. Saipan a jeho okolité vody sa totiž stali pohrebiskom desiatok tisíc ľudí a dejiskom jednej z najmasovejších samovražedných udalostí dejín. 

Jún 1944. Americká armáda za posledné roky už niekoľkokrát Japoncom odplatila Pearl Harbor. A postupujú stále ďalej. Najbližším a veľmi dôležitým cieľom je ostrov Saipan. Z tohto miesta je Japonsko už na dosah. Bombardéry B-29 totiž zo Saipanu dokážu doletieť i k Japonským ostrovom. Američania ho teda v júni 1944 zvolili za svoj primárny cieľ v Tichomorí. A všetko to začalo 15. júna.

Foto: wikimedia.org

Tri týždne trvajúca bitka o Saipan bola skutočne brutálna. Vyžiadala si totiž až 55-tisíc ľudských životov. Japonci si dobre uvedomovali, že zo Saipanu sú ich domovy v doletovej zóne amerických bombardérov, a preto bojovali do posledného dychu. Z 31-tisíc japonských vojakov našlo na Saipane svoju smrť 24-tisíc, pričom po bojoch ostalo ešte 3600 nezvestných. Američanov však padlo „len“ asi 3-tisíc. Čudujete sa kde „zmizlo“ 22-tisíc obetí bitky o Saipan? Neboli to vojaci, ale civilisti…

Foto: NOAA Library

Bitka o Saipan si vyžiadala životy 22-tisíc civilistov. Smrť obyčajných ľudí nie je vo vojne ničím výnimočným. Na Saipane to však bolo iné. Až 10-tisíc civilistov si totiž smrť vybralo samo. Donútila ich japonská propaganda, ktorá o amerických vojakoch tvrdila, že sú len neľudské beštie. Japoncov propaganda varovala pred zabíjaním, znásilňovaním a mučením, ktoré americkí vojaci páchajú na civilistoch. Preto si mnohí vybrali smrť.

Foto: wikimedia.org

Podľa záznamov si samovraždu na Saipane pred jeho úplným dobytím vybralo asi 10-tisíc obyvateľov ostrova. Za miesto smrti si väčšina z nich vybrala dnes neslávne známy „útes samovrahov“. Nachádza sa v severnej časti ostrova neďaleko bývalého letiska Marpi Point Field. Útes sa týči asi 180 metrov nad skalami, ktoré vyčnievajú z oceánu. Skokom z tohto útesu svoj život údajne ukončilo až 8-tisíc ľudí.
Suicide Cliff
Pozri aj: Príbeh rodiny, ktorá utiekla pred ruským režimom do sibírskej divočiny, kde strávila celých 40 rokov. Netušili ani len to, že prebieha 2. svetová vojna

wikipedia.org, japantimes.co.jp
Uložiť článok

Najnovšie články