Foto: pxfuel

Nadmerné ochlpenie nie je ničím lákavým.

Rast ochlpenia na našom tele je prirodzeným javom, avšak aj pod tlakom modernej spoločnosti sa ich často zbavujeme. S chlpmi bojujú nielen ženy, ale aj muži sa holia na mnohých miestach tela. Oholené podpazušie nie je ničím nezvyčajným, ako aj hladké nohy najmä u žien. No sú časti nášho tela, kde chlpy nerastú. Príkladom sú dlane alebo aj vnútro úst. Aj preto lekárov zaujal extrémny prípad ženy, ktorej z ďasien rastú chĺpky. 

Už pred viac ako 10 rokmi sa lekári na univerzite Luigi Vanvitelli v talianskej Kampánii stretli so zriedkavým prípadom ženy, u ktorej diagnostikovali gingiválny hirsutizmus, teda chĺpky, ktoré jej vyrastali z ďasien za jej prednými hornými zubami, informoval portál Science Alert.

Pri skúmaní odbornej literatúry našli iba ďalších 5 prípadov, ktoré tento jav popisovali. Všetci ale boli muži a prípady boli opísané pred približne 60 rokmi, ako uvádza štúdia uverejnená v Oral Surgery, Oral Medicine, Oral Pathology, Oral Radiology.

U ženy vtedy diagnostikovali  syndróm polycystických ovárií spojený s hormonálnou nerovnováhou. Chĺpky jej boli chirurgicky odstránené a bola nasadená hormonálna liečba. Pacientka sa potom vrátila do normálneho života bez chlpov v ústach.

O šesť rokov neskôr však opätovne prišla k lekárom. Po vysadení liekov sa jej totiž gingiválny hirsutizmus vrátil. Tentoraz však lekári odobrali pri operácii aj trochu tkaniva na rozbor. Našli v ňom korienok a chlp ktorý sa pretláča cez tkanivá ďasien.  Na príčinu však neprišli. Po roku sa pacientka opäť vrátila s rovnakým problémom.

Ilustračná foto: Unsplash (Lesly Juarez)

Lekári si jav nevedia vysvetliť. Naznačujú, že tkanivo na ďasnách v ebryonálnom štádiu úzko súvisí s našou pokožkou, na ktorej sa bežne tvoria chlpy. Vtedy sa podľa teórie niektorých lekárov mohol rast chlpov v tejto oblasti aktivovať.

Ďalšie informácie o vývoji prípadu nie sú známe. Nie je isté či žena užíva hormonálnu liečbu a či jej táto abnormalita spôsobuje nejaké zdravotné problémy. Tým, že prípad je taký ojedinelý, nájsť jeho príčinu je pre lekárov veľmi náročné.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )