Ilustračná foto: Pixabay

Až osem rokov mal chlapec v nose náboj zo vzduchovky.

Uviaznuté predmety v nose nie sú ničím neobvyklým a lekári sa s nimi stretávajú pomerne často. Zvyčajne však predmety nestrávia v nose dlhšiu dobu ako niekoľko hodín. Opisovaný prípad mladého pacienta je preto pomerne jedinečný. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Tínedžer prvýkrát vyhľadal lekársku pomoc keď mal 15 rokov, uvádza sa v správe publikovanej v lekárskom časopise JAMA Otolaryngology – Head & Neck Surgery.

Prvýkrát dostal iba lieky

Chlapec si sťažoval, že niekoľko rokov sa mu zle dýcha a má slabý čuch. Ako píše Live Science, lekári mu preskúmali nosovú dutinu endoskopom a zbadali zdurenie v úzkych prechodoch v nose. Tento stav môže byť spôsobený sezónnymi alergiami či zápalom.

Na liečbu dostal nosový sprej a antihistaminikum a mal sa dostaviť na kontrolu o štyri až šesť týždňov.

Na tú ale neprišiel a objavil sa až po roku. Symptómy stále pretrvávali, ale niečo sa zmenilo. Keď si vyfúkal nos, miestnosť zaplnil „štipľavý zápach“.

Pacient uviedol, že nemá pocit, že by mal páchnuci dych, no bolo mu trápne, že vždy keď si vyfúkal nos, tak došlo k nepríjemného zápachu,“ napísali lekári.

Brok v nose

Takýto príznak lekárov uviedol do pozoru a vykonali CT vyšetrenie. Objavili tak v nosovej dutine 9 milimetrovú sférickú štruktúru, ktorá vyzerala ako cudzie teleso. Tínedžer preto podstúpil operáciu a lekári mu úspešne vybrali kovový brok, akým sa strieľa zo vzduchovky.

Ilustračná foto: Unsplash

Z rozhovoru s rodinou tínedžera vyplynulo, že keď mal asi 8 rokov, tak prišlo k nehode a bol postrelený do nosa. Keďže sa mu nič nestalo, ani nemal príznaky, rodina nevyhľadala lekára.

Po toľkých rokoch v chlapcovom nose bol brok pokrytý novým tkanivom, ktoré ho úplne prerástlo. Kvôli zdureniu v mieste, kde sa náboj nachádzal sa chlapcovi zle dýchalo a neskôr sa mu tam začal rozvíjať zápal, čo spôsoboval zápach pri fúkaní nosa.

Ilustračná foto: Unsplash

Mohlo to dopadnúť horšie

Tínedžer mal ale v podstate veľké šťastie. Cudzie teleso mohlo spôsobiť oveľa väčšiu infekciu a napadnúť mu oko či čeľusť. Lekári ale konštatujú, že je veľmi neobvyklé, že chlapec nemal tak dlho žiadne vážnejšie prejavy.

Po operácii sa všetko dalo do poriadku. Nosové tkanivo sa začalo správať normálne, uvoľnilo sa mu dýchanie a zmizol aj nepríjemný zápach.