Foto: See page for author, Public domain, via Wikimedia Commons/ J.W. Barker (Carpathia passenger) credited in The Sphere (London, 4 May 1912), p. 91. Carpathia was the ship that received the Titanic's distress signal and came to rescue the survivors, Public domain, via Wikimedia Commons

Vedeli ste, že vo vraku legendárnej lode sa nenašli ľudské pozostatky?

Potopenie Titanicu bolo strašnou udalosťou, ktorá sa do dejín zapísala pred 111 rokmi. Odborníkov fascinuje ešte aj dnes. Loď do dnešného dňa ukrýva mnohé tajomstvá.

Článok pokračuje pod videom ↓

Kam sa podeli stovky ľudí?

Ako informuje web IFL Science, napriek prieskumu potopeného vraku od jeho znovuobjavenia v septembri 1985 sa v ňom nikdy nenašli žiadne ľudské pozostatky. „Nevidel som žiadne ľudské pozostatky,“ povedal v roku 2012 pre New York Times James Cameron, režisér filmu Titanic, ktorý vrak navštívil a preskúmal 33-krát a tvrdí, že na lodi strávil viac času ako jej kapitán. „Videli sme oblečenie. Videli sme páry topánok, čo by silne naznačovalo, že tam v určitom okamihu bolo telo. Nikdy sme však nevideli žiadne ľudské pozostatky.“

Foto: Francis Godolphin Osbourne Stuart, Public domain, via Wikimedia Commons

Je to fakt, ktorý vyvoláva šialenstvo medzi konšpiračnými teoretikmi. Existujú ale dobré dôvody, prečo sa nenašli telá viac ako 1 500 ľudí, ktorí zahynuli pri potopení lode. Jedným z dôvodov sú záchranné vesty. Hoci nesplnili svoju hlavnú úlohu udržať svojich nositeľov na hladine dostatočne dlho na to, aby ich bolo možné zachrániť, keď ich nositelia zomreli, zostali na hladine. Búrka, ktorá nasledovala, pravdepodobne rýchlo odplavila telá z miesta potopenia, zatiaľ čo oceánske prúdy ich v priebehu storočia odniesli ďalej.

Vedci vysvetľujú záhadu

Telá uviaznuté v samotnom vraku pravdepodobne tiež zmizli vďaka práci rýb a iných organizmov. Kosti sa však našli aj v iných, oveľa starších vrakoch, tak prečo nie na Titanicu? Táto časť záhady môže súvisieť s hĺbkou. „Problémom, s ktorým sa musíte vysporiadať, je, že v hĺbke pod približne 914 metrov prechádzate pod tzv. kompenzačnú hĺbku uhličitanu vápenatého,“ vysvetlil pre NPR hlbinný bádateľ Robert Ballard.

Willy Stöwer, Public domain, via Wikimedia Commons

Voda v podmorských hlbinách je nasýtená uhličitanom vápenatým, z ktorého sa väčšinou skladajú kosti. Napríklad, Titanic a Bismarck, tieto lode sa nachádzajú pod kompenzačnou hĺbkou uhličitanu vápenatého, takže keď živočíchy zožerú ich mäso a obnažia kosti, tie sa rozpustia. Niektorí sa domnievajú, že v uzavretých častiach lode, ako je strojovňa, môžu byť ešte nejaké zachované telá. Ale 111 rokov po potopení lode sa myšlienka, že by sme mohli nájsť rozpoznateľné pozostatky, zdá byť čoraz menej pravdepodobná.

Uložiť článok

Najnovšie články