Foto: See page for author, Public domain, via Wikimedia Commons

To, či je to naozaj tento ľadovec, sa už asi nikdy nedozvieme.

Pred pár dňami sme si pripomínali výročie skazy azda najslávnejšej lode na svete. Havária lode Titanic, 14. apríla 1912, šokovala v tej dobe celý svet. Je zaujímavé, že síce každý vie o tom, že veľká loď narazila do ľadovca, ktorý spôsobil jej skazu, ale o tom, ako ľadovec vlastne vyzeral, sa veľa nevie. Existuje ale jedna fotografia, na ktorej by mohol byť zachytený. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Vylovili len ľudí z prvej a druhej triedy

Fotografiu, ako píše web IFL Science, vytvoril dva dni po katastrofe hrobár John Snow Jr. Keď sa totiž Titanic potopil, približne 640 kilometrov od pobrežia, tak viac ako 1 500 ľudí z celkového počtu približne 2 200 ľudí na palube, zahynulo.

Po telá niektorých z nich bol povolaný aj spomínaný John. Na loď Mackay-Bennett, ktorou išli k miestu katastrofy, umiestnili 100 rakiev, a tiež 100 ton ľadu. Bola to prvá z napokon štyroch lodí, ktorá išla po telá obetí z Titanicu.

Posádka totiž, keď prišla na miesto, veľmi rýchlo zistila, že obetí je na mieste oveľa viac, než očakávali. Celkovo z vody napokon vylovili 306 tiel. Nebrali ale hocijaké telá. Rovnako ako na lodi, tak aj pri vylovovaní mŕtvol sa riadili spoločenskými triedami. Ak u niekoho našli lístok z tretej triedy, bolo veľmi pravdepodobné, že obeť bude pochovaná v mori.

Avšak pasažieri z prvej triedy boli balzamovaní a umiestnení do rakiev. Pasažieri druhej triedy boli zvyčajne balzamovaní a balení do plátna. Ale pasažieri tretej triedy zvyčajne ostávali v mori.

Loď Mackay-Bennett. Foto: Le Site du Titanic, Public domain, via Wikimedia Commons

Fotka ľadovca

Nie je jasné, kedy John Snow urobil fotografiu, ktorej originál nájdete na stránke aukčného domu Henry Aldridge & Son Auctioneers. Mimochodom, táto fotka je momentálne v dražbe a očakáva sa, že by sa mohla predať až za 7-tisíc libier (cca 8 100 eur).

Nikto nemôže s istotou povedať, že je to ľadovec, do ktorého Titanic narazil. Môžeme ale povedať, že po lodi Carpathia bola práve loď Mackay-Bennett jednou z prvých na mieste a že hrobár na palube sa rozhodol odfotiť práve tento ľadovec. Musel mať na to svoje dôvody, pričom pod fotografiu napísal Titanic,“ uviedol predajca z aukčnej spoločnosti pre portál Mirror.

Aj tento článok ste si mohli prečítať do konca vďaka našim predplatiteľom.
Staňte sa súčasťou PREMIUM klubu a získate benefity v hodnote 28 €.

Uložiť článok

Najnovšie články