Foto: Flickr (British Pest Control Association)

Vedcom z Čínskej akadémie vied sa podarilo spáriť dve samičky myší.

Aby sa vedcom podarilo prelomiť pravidlá reprodukcie, museli vytvoriť náročný proces v oblasti bio inžinierstva. Úspech sa však dostavil v podobe zdravých mláďat, ktoré mali dve mamičky. Podľa vedcov sú tieto mláďatá v dobrej kondícii a pripravené na to, aby sa ďalej množili. To, čo vás zrejme zaujíma viac, je otázka: Prečo vlastne vedci strácajú čas s takýmito bizarnými pokusmi?

Článok pokračuje pod videom ↓

Pravda je taká, že tento experiment má od zbytočnosti veľmi ďaleko. Hranie sa na Boha v praxi nám umožňuje pochopiť odpovede na fundamentálne otázky o párení sa a reprodukcii ako takej. Cicavce, ako napríklad aj ľudia, sa môžu rozmnožovať len prostredníctvom sexu. To značí, že k tomu, aby sa narodilo bábätko, je nutné vajíčko a spermia. Úlohou čínskych vedcov bolo nájsť „skratku“.

Pokúsili sa tento experiment dokonca aj prevrátiť a vytvoriť mláďatá, ktoré mali dvoch otcov. V tomto prípade však žiaľ úspešní neboli a mláďatá umreli len pár dní po narodení. Týmto experimentom pomaly, ale určite vstupujeme do doby panenskej reprodukcie, známej ako partenogenéza. Zjednodušene povedané, ide o asexuálne rozmnožovanie.

Cieľom čínskych vedcov bolo zistiť, aké pravidlá rozmnožovania musia porušiť, aby sa im podarilo vytvoriť mláďa, ktorého rodičia majú rovnaké pohlavie. „Je to veľmi zaujímavá štúdia. Pokúšajú sa zistiť, ako by sme sa mohli stať moriakmi,“ hovorí profesor Robin Lovell-Badge z biomedicínskeho inštitútu Francisa Cricka v Londýne. Jeho slová sú reakciou na to, že aj moriaky sa dokážu rozmnožovať asexuálne.

Ako sa im to teda vlastne podarilo? U samičiek bol proces jednoduchší. Od jednej vzali vajíčko a od druhej haploidné embryonálne kmeňové bunky. Obe obsahovali len polovičnú informáciu potrebnú na reprodukciu a ich kombinácia stále nebola dostačujúca. Vedci sa preto museli uchýliť k procesu známemu ako editácia génov, čím vymazali tri sady genetických pokynov.

Pri samcoch to bolo o čosi komplikovanejšie. Vedci vzali spermie od jedného z nich a použili vajíčko, ktorého genetická informácia bola absolútne vyčistená. V tomto prípade nemuseli vymazať tri sady genetických pokynov, ale rovno sedem. A úspech sa v tomto prípade aj tak nedostavil. Vedci sa teda dozvedeli, že takáto reprodukcia v blízkej dobe možná nebude. Na správnu reprodukciu je nutné mať genetickú informáciu od oboch pohlaví, aby sa mláďa alebo dieťa narodilo správne. Ak ste však samičkou myši, toto je váš šťastný deň. Ak nie, ešte si pár rokov počkáte.

bbc
Uložiť článok

Najnovšie články