By Tim Laman - morphobank.org, CC BY 4.0, Link

Aj keď by sa mohlo zdať, že v dnešnej dobe zvieratá len vymierajú, opak je pravdou.

V tomto roku sa vedcom podarili úžasné a jedinečné objavy, a to aj v oblasti zvieracej ríše. Videli ste už napríklad niekedy žraloka, ktorý vyzerá ako vystrihnutý z animovaného filmu alebo prehistorického leva?

Článok pokračuje pod videom ↓

Žralok ako z animovaného filmu

Takmer ku každej animovanej postavičke neodmysliteľne patria veľké oči a to je aj prípad tohto žraloka. Ide o žraloka z druhu ostroňotvaré, konkrétne o Squalus clarkae a jeho veľké modré oči sú skutočne výnimočné. Obýva vody Atlantického oceánu a ako iné druhy, aj tento patrí vďaka rybolovu medzi ohrozené.

Parazitická osa v plnej zbroji

Začiatkom tohto roka sa zaujímavý objav podaril aj vedcom z Penn State, ktorí natrafili na nový druh osy. Ide o parazitickú osu, ktorá má na chrbte vlastnú „výzbroj“. Kladie totiž vajíčka do tiel svojich obetí a keď sa osa vyliahne, za pomoci rady ostňov na chrbte sa poľahky dostane z obete von.

Nový druh orangutanov

Doteraz boli v oblasti Indonézia známe dva druhy orangutanov, a to orangutan sumatriansky a orangutan bornejský. James Askew však pozorným sledovaním vzorcov správania orangutanov zistil, že existuje ešte jeden druh, a to oragnutan tapanuli. Príliš veľa ich však nie je, na ostrove sa nachádza celkovo okolo 800 hominidov a orangutan tapanuli patrí medzi tie najviac ohrozené.

By Tim Laman – morphobank.org, CC BY 4.0, Link

Nový druh pomalky

Japonský výskumník Kazuharu Arakawa zbieral vzorky machu na parkovisku, po zatriedení a preskúmaní však zistil, že natrafil na nový druh pomalky. Ide o drobného špirálovca s valcovitým telom a štyrmi pármi nožičiek s pazúrikmi. Tieto drobné tvory sú schopné prežiť takmer čokoľvek, od extrémnych horúčav až po mimoriadny chlad a zaujímavé je, že tento nový druh je zároveň vegetariánom.

Tardigrades—microscopic eight-legged animals that resemble plump piglets in puffer coats—have been charming and…

Gepostet von American Museum of Natural History am Mittwoch, 1. April 2015

Pocta Victorovi Hugovi

Aj belgickí vedci sa majú čím pochváliť, na Antarktíde totiž objavili malého hrbáča a pomenovali ho Epimeria quasimodo. Ide o nový druh rôznonôžky, ktorej telo podľa vedcov pripomína draka z dávnych mýtov a legiend.

Chrobák ukrytý medzi mravcami

Tento chrobák je skutočným majstrom v splývaní s davom. Žije totiž medzi mravcami a viac sa podobá na ne, ako na iné chrobáky. Chrobáky sa na mravce nie len podobajú, ale sa tak aj správajú, ako keby sa na mravce snažili premeniť. Neraz sa na ne prichytia a tvária sa, ako časť tela, aby sa mohli zviesť zadarmo.

Hermafroditický synodus

Hlbiny morí a oceánov vedia byť poriadne temným a osamelým miestom, synodus sa však rozhodol, že sa s tým len tak ľahko nezmieri a teraz má reprodukčné orgány samca aj samice. Bathysaurus ferox je tvor, ktorý má v ústach rad ostrých zubov a zožerie všetko, čo mu príde do cesty.

Chrobák z jaskyne

Zdá sa, že živočíchy sa akosi vždy vedia vynájsť a prispôsobia sa akýmkoľvek podmienkam. Napríklad, tento chrobák si povedal, že sa mu najlepšie bude žiť v jaskyni, evolúcia teda zariadila, že prišiel o pigment, o krídla aj o oči, keďže na denné svetlo vôbec nevychádza. Xuedytes bellus našiel svoj domov v Číne a vedci sú fascinovaní tým, ako sa jeho telo podmienkam v jaskyni skvele prispôsobilo.

Prehistorický lev

Na chvíľku sa presunieme do minulosti, pretože aj objavy z oblasti dejín sú zaujímavé. Na prelome rokov sa vedcom podaril skvelý objav aj v Austrálii. Našli totiž fosílne pozostatky prehistorického druhu leva. Odhaduje sa, že lev bol vzdialeným príbuzným dnešného sibírskeho huskyho a zaujímavé je, že bol pravdepodobne všežravcom, živil sa teda nie len mäsom, ale aj rastlinnou potravou.

thisisinsider
Uložiť článok

Najnovšie články