Foto: TASR - Pavel Neubauer

Konzílium epidemiológov pripravilo aj variant zeleno-čiernej mapy.

Do úvahy pripadá aj dvojfarebný cestovateľský semafor. Pred rokovaním Ústredného krízového štábu o tom informoval infektológ Vladimír Krčméry. Po štvrtkovom zasadnutí krízového štábu dostali jednotlivé pracovné skupiny úlohy, konzílium epidemiológov už svoje návrhy zaslalo.

„Potrebujeme súčinnosť s ochranou štátnych hraníc, teda ministerstiev vnútra aj zahraničných vecí, aby sa vedelo rozhodnúť, či bude tá mapa trojfarebná alebo dvojfarebná,“ uviedol Krčméry s tým, že pripravený je aj variant zeleno-čiernej mapy. „Potrebujeme sa dohodnúť, koľko dopredu budeme dávať echo. Zatiaľ sa to mení každé dva týždne, pravdepodobne prejdeme na týždeň. Nevylučujme však, že ak sa delta variant začne šíriť rýchlym tempom, že sa prejde na 48 hodín, ako odporúča Svetové zdravotnícka organizácia,“ dodal infektológ.

Polícia je pripravená na rôzne varianty

Polícia sa pripravuje na všetky varianty kontroly hraníc. Pred dnešným rokovaním Ústredného krízového štábu to povedal policajný prezident Peter Kovařík. Dodal, že majú pripravené rôzne možnosti, od najľahšej až po najťažšiu, ktorá by bola 24 hodín, sedem dní v týždni.

Foto: TASR – Pavol Zachar

Máme zrátané sily, prostriedky. Ak pôjdeme do režimu 24/7, tak to bude stáť veľa síl, prostriedkov,“ vysvetlil Kovařík. Podľa neho sa zvyšuje počet dopravných nehôd a stúpa trestná činnosť. „Treba naozaj rozumne využívať prostriedky policajného zboru,“ podotkol.

Priblížil, že ak budú musieť na hraniciach policajti skontrolovať každé jedno auto a všetky osoby v ňom, treba rátať so zdržaním na hraniciach. „Sme pripravení to vo veľmi krátkom čase spustiť. Samozrejme, na úkor iných činností, ktoré dnes štandardne zabezpečujeme,“ zdôraznil šéf polície. Na COVID pasy by mali policajti dostať čítačky. Kovařík priblížil, že má ísť o mobily a práve prebieha obstarávanie.

Uložiť článok

Najnovšie články