Ilustračné foto: Unsplash / Profimedia

Na Slovensku nájdete výnimočné miesta, ktoré vás odpútajú od ruchu všedných dní.

Vonku sa ochladilo a ľudia sa ťahajú dnu do tepla. Mrazivé teploty však neznamenajú, že je zážitkom pod holým nebom koniec. Práve naopak. Saunám umiestneným v prírode toto obdobie praje a pridáva na ešte väčšej atraktivite. Sú typické predovšetkým pre škandinávske krajiny, vybrali sme však niekoľko unikátnych miest, ktoré vám prinesú nevšedný zážitok a nájdete ich aj na Slovensku. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Len si to predstavte. Poletuje sneh a vy sa nachádzate uprostred prírody či v obklopení lesa. Výhľady na zasneženú krajinu si vychutnávate s blízkymi či partiou priateľov priamo z horúcej sauny. Po nej sa zas môžete ísť schladiť do kade či potôčika a ešte viac umocniť túto intenzívnu chvíľu, ktorá má navyše aj množstvo zdravotných benefitov.

Znie to dobre? Presne takýto zážitok čaká na návštevníkov lesných, prírodných či kontajnerových samoobslužných sáun, ktoré nájdete naprieč celou našou krajinou. Počas zimných mesiacov nemusíte sedieť iba doma, či cestovať ďaleko za vychutnaním si špeciálnych chvíľ.

Lesná sauna v Spišskom Hrhove

V roku 2019 vďaka skupine nadšencov zo združenia Čierne Diery vyrástla na Spiši Lesná sauna. „Naším zámerom bolo saunou posilniť turizmus v obci a byť alternatívnym lákadlom pre návštevníkov regiónu, ktorí chcú vidieť viac ako len Spišský hrad a mesto Levoča. Rovnako sme chceli upozorniť na pozoruhodnú obec, ktorú je dobré navštíviť aj kvôli iným dôvodom,“ prezradila nám jedna z autoriek, Lívia Gažová, v staršom rozhovore.

Lesnú saunu s výhľadom na Spišský hrad teda nájdete v obci Spišský Hrhov v okrese Levoča. Už na prvý pohľad zaujme svojím originálnym vzhľadom. Ako uvádzajú autori na Instagrame, prináša kúsok Škandinávie a jej realizáciu konzultovali napríklad s fínskym odborníkom na sauny.

Nachádza sa uprostred prírody a pre svojich návštevníkov je prístupná zadarmo. Pred príchodom si však musíte zarezervovať termín a tu nastáva jeden problém. Podľa rezervačného systému na webe je aktuálne obsadená na rok dopredu. Ak si chcete tento zážitok vychutnať, musíte si ho teda naplánovať poriadnu dobu dopredu. Obrovský záujem ľudí o toto miesto však svedčí o tom, že stojí za to.

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Lesná sauna (@lesnasauna)

Sauna v lese — Sans Souci

Neďaleko sauny v Spišskom Hrhove, iba pár minút cesty autom, nájdete ďalší unikátny projekt, ktorým je Sauna v lese. Konkrétne sa nachádza neďaleko obce Iliašovce a tisícročnej kaplnky Sans Souci.

Rovnako zaujme už na prvý pohľad svojím minimalistickým vzhľadom. Súčasťou drevenej sauny je aj schodisko, ktorým sa dostanete priamo do ochladzovacej kade. Tá je zásobovaná vodou z miestneho potoka. Ako vysvetľujú jej majitelia na Instagrame, správny postup tohto zážitku je 15 minút strávených v horúcej saune a následné schladenie organizmu.

Ak chcete Saunu v lese navštíviť, je potrebná rezervácia. Jeden vstup v cene 30 eur platí na tri hodiny.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Sauna V Lese (@saunavlese)

Prírodná sauna Kunstdorf

V obci Dúbravica na strednom Slovensku nájdete hneď niekoľko unikátnych inštalácií a atrakcií v prírode. Napríklad v podobe „Rebríka do neba“ či unikátnej vyhliadky UNIMO. A ďalšou z nich je prírodná sauna.

Je dielom českej architektonickej skupiny H3T, konkrétne architektov Štěpána Řehořa a Víta Šimeka. Ponúka nezabudnuteľné zážitky uprostred krásnej a nerušenej prírody. Jej vyhriatie trvá približne 1-2 hodiny, ale po objednávke vopred môže byť už pripravená priamo na čas vášho príchodu. Svojou kapacitou ideálne poslúži posádke do štyroch ľudí.

Dobrovoľný príspevok pre návštevníkov je 5 eur na osobu, no ako uvádza oficiálny web, minimálne 15 eur na dve a pol hodiny.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Periférne Centrá (@perifernecentra)

Mobilná kontajnerová sauna Pixxla

Autor projektu Pixxla vytvoril prvú kontajnerovú saunu s pieckou na drevo. Ide o samoobslužné zariadenie, ktoré môžete navštíviť až na siedmych miestach na Slovensku. Tri sauny sú umiestnené v rôznych lokalitách nášho hlavného mesta, ďalej v Senici, Banskej Bystrici, Komárne a Sigorde. Sú situované tak, aby ste sa po saune mohli schladiť priamo v jazere.

Cena prenájmu sauny na dve a pol hodiny je od októbra do apríla od 39 do 59 eur (v závislosti od lokality). Cez letné mesiace je táto suma ešte nižšia.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Pixxla Sauna (@pixxla.sauna)

#cestujemdoma

Spoznávaj Slovensko a jeho krásy, podpor domácu ekonomiku a cestovný ruch.

Najnovšie články