Foto: SITA

Spojené štáty americké v boji s pandémiou koronavírusu schválili plazmovú terapiu.

Pandémiou koronavírusu najviac postihnutá krajina sveta siahla v boji s ochorením COVID-19 po viac ako 100 rokov starej liečbe. USA budú pacientom podávať krvnú plazmu už vyliečených ľudí.

Článok pokračuje pod videom ↓

Americký prezident Donald Trump v nedeľu oznámil núdzové schválenie novej liečby ochorenia COVID-19 s použitím krvnej plazmy odobranej pacientom, ktorí už chorobu prekonali. Predpokladá sa, že plazma obsahuje protilátky prospešné v boji s koronavírusom. Informovala o tom agentúra AFP.

Plazmová terapia podľa Trumpa vykazuje „neuveriteľnú úspešnosť“ a „zachráni nespočetne veľa životov.“ Americký prezident je pod veľkým tlakom dostať pandémiu koronavírusu v krajine pod kontrolu, jeho snahu znásobuje fakt blížiacich sa novembrových prezidentských volieb. Efektivita liečby je však medzi expertmi stále predmetom debaty a niektorí varovali, že liečba môže mať vedľajšie účinky, píše agentúra AFP.

Foto: SITA

Pandémia koronavírusu v USA (zdroj: JHU):

  • Celkový počet pozitívnych prípadov: 5 740 909
  • Celkový počet vyliečených pacientov: 2 020 774
  • Počet úmrtí: 177 279

Plazma sa získava počas zotavovania

Liečbu krvnou plazmou pozná ľudstvo od konca 19. storočia, vo veľkom sa začala používať práve počas pandémie Španielskej chrípky po prvej svetovej vojne. O možnosti využití tohto typu liečby v spojitosti s aktuálnou pandémiou koronavírusu sa hovorí už niekoľko mesiacov.

Foto: SITA

Na to, aby bolo možné vyrobiť sérum je potrebné odoberať krv pacientovi s ochorením COVID-19 počas zotavovania. V tejto fáze sa v jeho krvi nachádza veľké množstvo prírodných protilátok na boj proti vírusu SARS-CoV-2. Keď sa krv odoberie, následne sa z nej extrahujú protilátky a tie môžu sa môžu podať pacientom či neinfikovaným členom rodiny, medzi ktorými je nakazený pacient. Vďaka tomu získajú krátkodobé posilnenie imunity pri vystavení sa vírusu.

Dostalo ju už vyše 100-tisíc pacientov

V USA krvnú plazmu vyliečených pacientov použili podľa stránky národného programu uscovidplasma.org už v takmer 2 800 rôznych nemocniciach. Protilátky boli týmto spôsobom pridané do krvného obehu viac ako 103-tisíc pacientov. Názory na efektívnosť liečby krvnou plazmou sa však stále líšia.

Foto: SITA

Na pôde Spojených štátov amerických prebehlo v posledných týždňoch hneď niekoľko štúdií, skúmajúcich účinky krvnej plazmy pri liečbe ochorenia COVID-19. Jedna z najväčších, ktorá prebehla pod záštitou Mayo Clinic v Rochesteri, síce ukazuje sľubné výsledky, no má výrazné vedecké nedostatky.

Testy prebehli na vzorke 35-tisíc pacientov. U pacientov, ktorým bola krvná plazma podaná do troch dní zaznamenali lekári 7-dňovú úmrtnosť na úrovni 8,7 %. U pacientov, ktorí krvnú plazmu dostali po štyroch či viac dňoch už bola úmrtnosť na úrovni 11,9 %. Rozdiel v hodnotách nie je veľmi výrazný, v celej štúdii navyše chýbala kontrolná skupina (placebo), ktorá by preukázala skutočnú významnosť tejto liečby, informuje portál StatNews.

Portál Business Insider však pripomína aj ďalšie štúdie z pôdy Mayo Clinic. Výsledky jednej majú nasvedčovať, že krvná plazma redukuje riziko úmrtia hospitalizovaných pacientov s COVID-19 až o 57 %, podstatné je však včasné podanie liečby. Ďalšia štúdia zas preukázala bezpečnosť liečby krvnou plazmou, keď sa na vzorke 5 000 pacientov vážne či život ohrozujúce nežiadúce účinky objavili len u 1 % ľudí.

Foto: SITA

Krvnú plazmu ako metódu liečby ochorenia COVID-19 okrem USA testovalo aj niekoľko ďalších krajín, okrem iného napríklad aj Česká republika. Liečba krvnou plazmou v posledných dvoch desaťročiach používala aj pri epidémii vírusu SARS v rokoch 2002 a 2003 či pri liečbe epidémii eboly.

Uložiť článok

Najnovšie články