Foto: pxhere.com/ By Gravesv38 [CC BY-SA 3.0 ], from Wikimedia Commons

Väčšina z nás pracuje 5 dní v týždni. Vedeli by ste si však predstaviť, že po dovŕšení štyridsiatky by sa vám pracovný týždeň skrátil až o dva dni?

Menej je naozaj viac. Presne k takémuto záveru prišla jedna austrálska štúdia, ktorá sa zamerala na pracovnú výkonnosť ľudí starších ako 40 rokov. Vedci tvrdia, že táto skupina zamestnancov je najproduktívnejšia počas čiastočného úväzku a na realizáciu im stačí trojdňový pracovný týždeň. 

Výsledky štúdie, ktorú predstavil Inštitút aplikovanej ekonómie a sociálneho výskumu univerzity v Melbourne, sú v protiklade k celosvetovému trendu, v ktorom je hlavná produktivita. V mnohých štátoch sa čoraz viac zvyšuje veková hranica odchodu do dôchodku a to napriek tomu, že generácia mladých ľudí má neraz problém uchytiť sa v odbore. Aj od štyridsiatnikov a starších sa očakáva, že budú na plný plyn pracovať až do dôchodku. To však pre nich nie je práve najrozumnejšie riešenie. Aspoň tak to tvrdí táto austrálska štúdia.

Keď menej je viac

Photo by Shridhar Gupta on Unsplash

Tejto štúdie sa celkovo zúčastnilo 3-tisíc austrálskych mužov a 3 500 žien, ktorí prekročili štyridsiatku. Práve u tejto vekovej skupiny vedci vypozorovali chronický stres, vyčerpanie a psychologické problémy, v dôsledku neustáleho pracovného kolotoča. Práve preto, pre ľudí nad štyridsať, odporučili trojdňový pracovný týždeň, počas ktorého by mali možnosť prejaviť maximálnu produktivitu, a to bez toho, aby sa úplne vyčerpali.

Photo by rawpixel on Unsplash

V experimente mali účastníci za úlohu odzadu čítať číselné zoznamy a priraďovať čísla k jednotlivým písmenám. Aby to nemali také jednoduché, boli pod časovým stresom. Výsledky experimentu ukázali, že najlepšie si v testoch viedli tí štyridsiatnici, ktorí pracovali len 25 hodín týždenne.

Náš mozog si potrebuje oddýchnuť

Photo by Christopher Burns on Unsplash

Zo záverov výskumu si môžeme vziať ponaučenie aj vtedy, ak nepatríme do analyzovanej vekovej skupiny. Podľa vedcov, ľudia, ktorí pracovali viac ako 60 hodín týždenne, nemali lepšie kognitívne schopnosti. Ich mozog bol jednoducho preťažený a v testoch vyšli lepšie oproti nim ľudia, ktorí sú nezamestnaní. Všetkého očividne veľa škodí. A práca nie je výnimkou.

Pozri aj: Tieto profesie na Slovensku chýbajú. Zoznam ukázal, o ktoré zamestnania je u nás najväčší záujem

bbc.com
Uložiť článok

Najnovšie články