Foto: Unsplash

Na životné šťastie podľa výskumu vplýva aj vaše pohlavie či krajina, v ktorej žijete.

Určiť presný vek, respektíve obdobie života, v ktorom sa človek cíti najviac šťastný, je takmer nemožné. Na základe nového výskumu sa však podarilo vytvoriť ideálnu krivku rozmedzia rokov, kedy je ľudská úroveň životnej pohody a spokojnosti najvyššia. 

Život každého človeka je jedinečný a preto je veľmi ťažké všeobecne určiť, kedy vás čakajú tie najlepšie roky života. Pri tejto otázke môže väčšine napadnúť len jediná odpoveď- detstvo. To sú tie roky, kedy sú úlohy do školy vašou jedinou povinnosťou a život sa vtedy zdá byť len ako zábava. Na um však prichádza aj obdobie dospievania okolo 20.roku života, ktoré sú u väčšiny ľudí poznačené mládežníckou zábavou s kamarátmi.

Foto: Unsplash

Táto otázka tak zrazu ponúka množstvo možností na odpoveď, ktoré priniesol portál IFL Science s odvolaním na výskum publikovaný v časopise Springer Social Indicators Research. Ak je teda základnou otázkou vek, v ktorom má človek najlepšie a najšťastnejšie obdobie svojho života, veľký výskum odhalil, že je to rozmedzie medzi 30. až 34.rokom.

Uvedený údaj však netreba považovať za jednoznačný a už vôbec by vám nemal nahnať paniku. Vek 30 až 34 rokov je vrchol výskumnej krivky a preto sa nedá tvrdiť, že naozajstnú životnú pohodu prežívajú ľudia len v tomto rozmedzí. Napríklad, opýtaní vo Francúzsku často uvádzali rozpätie od 20 až do 80 rokov, čo svedčí o subjektivite a jedinečnosti tejto témy.

Záleží aj na pohlaví či mieste života

Výskumná anketa zahrnula 17-tisíc ľudí z 13 rôznych krajín sveta, ktorí majú nad 50 rokov a ich úlohou bolo uviesť, v akom doterajšom období života sa cítili najlepšie. Keďže do tejto štatistiky patria aj faktory ako pohlavie či krajina pobytu, odpovede sa častokrát líšili. Pri finálnom súčte odpovedí respondentov však výsledok ukázal jasne. Vrchol životnej pohody u opýtaných nastal priemerne vo veku 30-34 rokov.

Foto: Unsplash

Účastníci výskumu uvádzali, že to boli ich najšťastnejšie roky života. Autori tejto ankety poznamenávajú, že tieto výsledky sú výrazne ovplyvnené schopnosťou starších ľudí spomenúť si na minulé obdobia svojho života. Je však ťažké určiť, či si starší účastníci niekdajšie obdobia života pamätajú, alebo si len predstavujú, ako by tie roky ich bytia vyzerali s dnešnými životnými podmienkami a možnosťami.

S vekom klesá šťastie

Vedci z výskumných tímov, ktorých cieľom bolo nájsť vek na najlepšie životné obdobie, však zistili aj silné prepojenie s politikou. Starší ľudia sú oveľa častejšie naklonení hlasovať za politikov a politické strany, ktoré majú priamy vplyv na ich pokročilejšiu fázu života. V praxi ide o to, že skupina seniorov si často uvedomuje vysoký vek a zameriava sa primárne na faktory ako zdravotná starostlivosť či výška dôchodku. Tieto veci pritom podľa zistení zapríčiňujú skôr znižovanie životnej pohody a radosti, ako jej nárast. Odborníci v tomto prípade hovoria o prudkom znižovaní šťastia s pribúdajúcim vysokým vekom.

Ako sa však uvádza aj vo výsledkoch výskumu, najlepšie roky si väčšina ľudí užije v rozličných fázach života. Vrchol by mal byť práve v období prechodu z mládežníckeho štýlu života na ten „dospelácky“.

Uložiť článok

Najnovšie články