Foto: © Steven Pavlov / http://commons.wikimedia.org/wiki/User:Senapa

Praveké ľady zanechali svoj podpis v krajine.

Jeden z najväčších prírodných úkazov, ktorý na svete kedy existoval vznikol pochopiteľne v rovnako veľkom momente. Posledná doba ľadová sa skončila a to ohromné množstvo ľadu, ktoré pokrývalo svet sa opäť premenilo na vodu, ktorá si nachádzala svoju cestu krajinou skrz na skrz. Inak to nie je ani dnes v prípade veľkých dažďov. No vodopád, ktorý sa týmto spôsobom v dávnej minulosti vytvoril, si dnes vieme predstaviť už len vďaka korytu, ktoré po ňom ostalo. 

Na území Severnej Ameriky nájdeme nejedno skalné údolie, ktoré vzniklo pretekaním vodného toku, medzi nimi aj najznámejší Grand Canyon. Jedno z nich je ale o niečo výnimočnejšie, ako ostatné. Názov, ktorý nesie, kompletne opisuje jeho súčasný stav, no nebolo tomu tak vždy. Turisti túto prírodnú zaujímavosť s názvom Dry Falls alebo Vyschnuté vodopády nenavštevujú len tak. Túžia totižto vidieť miesto, kadiaľ v minulosti pretekal najväčší vodopád vôbec.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Nakean Photography (@nakeanphotography),

Štátny park Dry Falls štátu Washington sa nachádza takmer v jeho centre a teší sa veľkej obľube. Traduje sa, že bol päťnásobne širší a dvakrát tak vysoký ako Niagarské vodopády, najväčšie vodopády v súčasnosti. Odhadom bol jeho tok tak veľký, ako desaťnásobok toku všetkých riek dnes.

Prírodné dielo vzniklo na základe udalostí, ktoré boli odštartované topením pravekých ľadov pred vyše 20-tisíc rokmi. Hordy ľadu putujúce zo severu naprieč krajinou vytvárali v riekach prirodzené prekážky. Vzhľadom na to vzniklo niekoľko jazier, ako aj Missoula v štáte Montana. Voda prichádzajúca práve do tohto jazera po čase nemala viac priestoru na zhromažďovanie a hľadala si svoju novú cestu krajinou.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Aaron (@aaron.bragg),

Masívny prúd, nazývaný aj Missoulská záplava si razil cestu skrz Idaho, Washington až do Oregonu. Oblasť, v ktorej sa teraz nachádza mesto Portland bola ukrytá v hĺbke 120 metrov pod hladinou. To je aj výška skalného masívu skrz ktorý voda pretekala. Masy vody so sebou brali všetko, čím prechádzali. Skaly a pôda neprestavovali v tomto prípade najmenšiu prekážku. Celková dĺžka predstavuje 5,6 kilometra.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Nathan Spyker (@nspike_film),

V momente, kedy sa praveké ľady roztopili a už viac netvorili prekážku pre vodné toky, rieky sa vrátili do svojho pôvodného života. Vzhľadom na to už ani náporom vytvorený Dry Falls nie je miestom, kadiaľ by dnes pretekali masy vody. Namiesto toho je toto miesto vyhľadávanou turistickou atrakciou a pripomienkou toho, ako kedysi príroda tvorila dnešnú krajinu.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa オーブリー (@blondeberry91),

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Chris Lakoduk (@chrislakoduk777),

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Kelley Shelton (@kelley_shelton),

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Mariah Halls (@missryerye79),

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Adam Irwin (@hikerai101),

amusingplanet.com
Uložiť článok

Najnovšie články