Foto: aventurandodemoto (Instagram)

Vodopády tvoria hranicu medzi Argentínou a Brazíliou.

Najznámejšími vodopádmi v Argentíne sú nepochybne tie Iguaçu. Systém vodopádov Iguaçu síce patrí k najmohutnejším na Zemi, no určite nie k najzaujímavejším. Argentína totiž ukrýva iný unikát, o ktorom ste ešte možno nepočuli. Vodopády Mocona majú 3 km a zrejme ako jediné „nepadajú“ po toku rieky, ale lemujú ju po okraji. 

Mocona v Argentíne, Yucumã v Brazílii. Kým argentínsky názov znamená v doslovnom preklade „všetko prehltnúť“, ten brazílsky zas „veľký pád“. Vodopády Mocona vytvorila rieka Uruguaj a nachádzajú sa teda podobne, ako známe Iguaçu, na argentínsko-brazílskom pohraničí. Mocona je pritom s najväčšou pravdepodobnosťou celosvetový unikát. Vodopády, ktoré by do rieky padali zboku neobjavili ešte nikde inde na našej planéte.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Wilson Konig (@wilsonkonig),

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Aventurando de moto (@aventurandodemoto),

Dôsledok doby ľadovej

Rieka Uruguaj je zaujímavá pre svoj podvodný kaňon. Ten rieka vyhĺbila do hĺbky miestami až 100 metrov počas ľadových dôb. V tom čase bolo totiž vody menej, rieka bola užšia, mala väčšiu energiu a hĺbila si tak hlbšie koryto. Dnes je však vody oveľa viac, koryto rieky je niekoľkonásobne širšie a kaňon tak ostáva pod hladinou rieky. Viditeľný je po celom toku Uruguaja len na dvoch miestach. V prípade vodopádov Mocona je to na dĺžke približne 3 km.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Felipe Supla (@felipesupla),

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa 123Milhas (@123milhas),

Vodopády Mocona sú tak zrejme jediné na svete, ktoré do rieky padajú zboku, kolmo na jej tok. Vysoké sú asi 10-12 metrov a dlhé (alebo teda široké) od 1800 do 3000 metrov. Všetko závisí od aktuálneho stavu vody v Uruguaji. Vodopády pritom nie je možné pozorovať po celý rok. V priemere 150 dní je totiž hladina rieky vyššia ako okraj kaňonu a vodopády tak prakticky neexistujú. Ak ich však navštívite v období sucha (od novembra do apríla) určite vám táto jedinečná prírodná lokalita neujde.

amusingplanet.com, DailyMail
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )