Foto: NASA Jet Propulsion Laboratory/YouTube

Zatmenie zachytili kamery rovera Perseverance.

Tak, ako zatmenie Slnka môžeme pozorovať na Zemi vďaka nášmu Mesiacu, ktorý ho v určitých ojedinelých chvíľach dokáže čiastočne či dokonca úplne prekryť, podobný jav sa vďaka dvom mesiacom odohráva aj na našej susednej planéte Mars. A rover Perseverance od NASA túto udalosť zachytil na svoju kameru. 

Rover Perseverance, ako píše portál Science Alert, sledoval, ako mesiac Fobos v tvare zemiaka prechádzal popred Slnko. Rover si tento okamih vychutnal z krátera Jezero.

Najlepšie zaznamenanie na Marse

Samotný jav zatmenia bolo možné zachytiť použitím kamerového systému Mastcam-Z s vysokým rozlíšením. NASA tvrdí, že výsledkom je najviac priblížené pozorovanie zatmenia Slnka s najvyššou snímkovou frekvenciou, aké kedy bolo nasnímané z povrchu Marsu.

Zatmenie sa odohralo 2. apríla 2022 a trvalo niečo vyše 40 sekúnd. Čas, ktorý Fobos potrebuje na zatmenie Slnka je oveľa kratší ako typické zatmenie Slnka na Zemi. Je to preto, lebo Fobos je 157-násobne menší ako Mesiac. Kvôli veľkosti tiež Fobos nedokáže prekryť celé Slnko.

Cenné pre vedcov

Systém Mastcam-Z má špeciálne solárne filtre, vďaka ktorým môže bez problémov skúmať Slnko. Video má dokonca také vysoké rozlíšenie, že na Slnku sú dokonca viditeľné aj slnečné škvrny.

Toto pozorovanie nie je zaujímavé iba vizuálne, je dôležité aj pre vedcov. Vďaka tomu môžu merať jemné posuny na obežnej dráhe Fobosu v priebehu času. Slapové sily Fobosu totiž pôsobia na vnútro Marsu, ako aj kôru či plášť a meranie toho, o koľko sa Fobos posúva. Tieto merania tak odhaľujú informácie o odolnosti kôry či plášťa a najmä z akých materiálov sa skladajú.

0
Uložiť článok
Komentovať