independent.co.uk

Abdul Banjadar, známy ako "stromový muž", o túto prezývku už čoskoro príde. Vďaka obdivuhodnej práci lekárov totiž môže po takmer 10 rokoch utrpenia znovu žiť plnohodnotný život.

Abdula Banjandara, 27 ročného muža z Bangladéša pozná celý svet, no on by bol určite radšej, ak by ňom nič výnimočné nebolo. Ak vám jeho meno nič nehovorí, zrejme ho poznáte skôr pod prezývkou „stromový muž“. Celých 10 rokov totiž trpel na veľmi vzácnu, geneticky podmienenú kožnú chorobu, nazývanú Epidermodysplasia verruciformis (alebo tiež choroba stromového muža), kvôli ktorej mu na rukách a nohách narástlo približne 5 kilogramov šupinatých výrastkov. Po nedávno absolvovaných 16 operáciách však konečne môže znovu začať žiť normálny život.

V jeho ceste k normálnemu životu mu výrazne pomohli lekári z nemocnice v Dhake, hlavnom meste Bangladéša, ktorí v sérii 16 náročných operácii odstránili väčšinu týchto výrastkov z Abdulových končatín. Aj napriek rozsiahlym poznatkom lekárov o tomto vzácnom kožnom ochorení však nikto s istotou nedokáže povedať, či tieto výrastky nezačnú časom znovu dorastať do pôvodnej veľkosti.

https://www.thesun.co.uk/archives/news/263528/tree-man-finally-has-surgery-to-have-branch-like-warts-removed-from-his-hands-after-suffering-for-ten-years/
thesun.co.uk

Samanta Lal Sen, ktorá viedla celý lekársky tím bojujúci za Abdulov lepší život, v rozhovore pre agentúru AFP uviedla, že tento zákrok bol „mimoriadny míľnik v histórii medicíny„, a ak sa výrastky na Abdulových končatinách už nikdy v budúcnosti neobjavia, bude prvým človekom na svete, ktorý sa z tejto choroby vyliečil.

http://www.iflscience.com/health-and-medicine/tree-man-may-finally-cured-incredible-condition/
iflscience.com

Celý priebeh tohto ochorenia je pomerne zložitý. Choroba stromového muža totiž rast týchto výrastkov spôsobuje iba nepriamo. Hlavnou príčinou je ľudský papilomavírus, ktorý je veľmi bežný a obvykle sa neprejavuje absolútne žiadnymi symptómami. Ak však človek trpí chorobou stromového muža, je na tieto vírusy mimoriadne citlivý a aj bežne sa neprejavujúci vírus môže v tele takéhoto človeka spôsobiť rast mimoriadne nebezpečných, drevnatých tumorov na končatinách, presne ako tomu bolo aj v prípade Abdula Banjadara.

Ten je s výsledkom operácie mimoriadne spokojný a sám v rozhovore uviedol: „Nikdy predtým som ani len nedúfal, že raz budem môcť držať moju dcérku v náručí. Teraz, keď už mám všetky operácie za sebou, sa s ňou konečne môžem hrať.

Pozri aj: Táto fotka jahody desí tisíce ľudí po celom svete. Desí aj vás? Tu je dôvod, prečo tomu tak je

interez.sk (Erik Vlčák), iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články