AmoosingCows/Reddit

Matej Mensatoris / / Veda
Je vám tento obrázok jahody na pohľad nepríjemný? Potom by ste mali o sebe vedieť toto.

Občas sa stretneme s tým, že nás vydesia úplne normálne a bežné veci a sami si nie sme istí, prečo tomu tak je. Mnohí ľudia sa napríklad pri pohľade na jahodu v procese klíčenia semien cítia nepríjemne. Niekto môže dokonca zažívať až zlé a desivé pocity. Ako je to vôbec možné? Veď to predsa nemá žiadny logický základ.

A to je práve význam fóbií, teda chorobného strachu bez racionálneho základu. Jednou z takých fóbií je aj tripofóbia, teda strach z dier. Tejto fóbií sme sa podrobne už venovali v našom článku.

Tripofóbia (niekedy trypofóbia alebo trypophobia) je označovaná ako strach z malých otvorov, malých geometrických útvarov, alebo jednoducho strachom z dier. Klasickým obrázkom, ktorý desí tripofobikov je fotografia plodu lotosu. Necítite sa nepríjemne pri pohľade na tento obrázok?

wikipedia
wikipedia

Podľa výskumov ohľadom tripofóbie, až 15 % testovaných ľudí vykazuje stavy vnútorného nepokoja pri pohľade na obrázky, ktoré tripofobikov doslova desia. Znamená to, že tripofóbia by mohla patriť medzi jednu z najrozšírenejších fóbií na svete. Samozrejme fóbia a pocit vnútorného nepokoja nie je to isté, avšak ak tento nepokoj nedokážeme ovládnuť, môžeme už hovoriť o fóbii.

Ako sa teraz ukazuje, k obrázkom, ktoré tripofobikov desia sa pokojne môže zariadiť aj obyčajná jahoda.

ProteOn / Reddit
ProteOn / Reddit

Ako reagujete na tieto obrázky vy? Sú vám nepríjemné, alebo na nich nevidíte nič, čo by vás malo rozrušiť?

Pozri aj: 

interez.sk (mmm), businessinsider.com.au


Komentovať (0)