Foto: Meteoplus (Facebook)

Rumunská rieka sa premenila na plávajúci odpad.

Rumunsko zasiahli začiatkom tohto týždňa pomerne silné dažde. Výsledkom sú povodne v niekoľkých regiónoch, najmä v oblasti pohraničia s Moldavskom. Ďalším dôsledkom výdatných jarných dažďov je odpad. V riekach sa nahromadilo obrovské množstvo odpadu, ktoré teraz putuje krajinou po hladine riek.

Šokujúce video, ktoré sa objavilo na sociálnej sieti Facebook pochádza z valašskej župy Arges, v centrálnej časti krajiny. Krátky záber zachytáva ohromné množstvo najrôznejšieho odpadu, ktoré so sebou nesie rozbúrená rieka. A aj keď je na zábere len jedna „plastová rieka“, video poukazuje na všeobecnú situáciu v Rumunsku.

Už od svojho vstupu do Európskej únie v roku 2007 je Rumunsko kritizované za zlyhávajúce odpadové hospodárstvo. A napriek tomu, že sa situácia rok čo rok zlepšuje, patrí balkánska krajina v danej problematike stále na chvost EÚ. Kým v roku 2007 Rumunsko recyklovalo odhadom asi 0,4% z celkového množstva vyprodukovaného odpadu v roku 2017 už to bolo takmer 14%. Toto číslo je však stále hlboko pod priemerom únie, ktorý dosahuje viac ako 46%.

Rumuni pritom nevyprodukujú v prepočte na jedného obyvateľa odpadu veľa. S 272 kg odpadu na jedného obyvateľa za rok v skutočnosti znovu patria, tentokrát ale pozitívne, na chvost Európy. V celej „28-ičke“ vytvorí priemerný človek viac ako 487 kg odpadu ročne. Podpriemerne je na tom aj Slovensko, kde jeden človek vyprodukuje ročne v priemere 378 kg odpadu. Miera recyklácie však u nás v roku 2017 dosahovala 29,8%.

Foto: Unsplash

Problémom Rumunska teda nie je produkcia, ale odpadové hospodárstvo. Krajina má obrovskú mieru skládkovania, ktorá v roku 2016 dosahovala až 69%. Rumunsko sa ale už pred niekoľkými rokmi vydalo na dlhú a náročnú cestu splniť celoeurópske ciele budúcnosti. Európska únia chce totiž do roku 2035 dosiahnuť celoeurópsky priemer miery recyklácie odpadu v hodnote 65% a znížiť mieru skládkovania v únii na 10%.

Eurostat (Produkcia odpadu v EÚ, Miera recyklácie odpadu v EÚ), Európska komisia, ScienceAlert
Uložiť článok

Najnovšie články