Foto: Instagram @sealandgov

V súčasnosti žije na Sealande približne 30 ľudí.

Ide o mikronárod a samozvané kniežatstvo, ktoré leží vo výsostných vodách Spojeného kráľovstva. Sealand je neuznaný, no zároveň má menu, občianske preukazy aj prísne pravidlá pobytu. V tamojšej vláde je už desaťročia jedna rodina, pre ktorú je Sealand domovom.

Neuznáva ich žiadna iná krajina, oficiálne listiny a dokumenty píšu, že v Severnom mori neexistuje žiadne nezávislé samostatné kniežatstvo. Napriek tomu sa Sealand, ktorý je v podstate len plošinou na mori, považuje za plnohodnotný štát s vládou, parlamentom, menou a ďalšími znakmi štátnosti.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Principality of Sealand (@sealandgov)

Neuznaný mikronárod žije asi 12 km východne od Suffolku v Severnom mori, pričom okrem lietadla je viditeľný iba z lode. Ako vysvetlili v BBC Travel, „kniežatstvo“ bolo postavené vládou Spojeného kráľovstva počas druhej svetovej vojny a malo slúžiť ako pevnosť armády a námorníctva v roku 1942.

Prvý vládca vydržal 55 rokov

Po skončení druhej svetovej vojny bola na stole myšlienka zbúrania Sealandu, no muž menom Paddy Roy Bates sa v roku 1967 rozhodol, že obsadí tamojšie územie s pôvodným zámerom prevádzkovať nelegálnu rozhlasovú stanicu.

Čoskoro sa vymenoval za princa zo Sealandu a v pozícii ostal takmer 55 rokov. Po jeho smrti vo veku 91 rokov ho v roku 2012 vystriedal jeho syn Michael Bates, ktorý aktuálne slúži ako hlava štátu a šéf vlády mikronároda. Zároveň je majiteľom podniku na lov morských plodov, ktoré vyváža do Španielska.

Michael sa na Sealande v roku 1978 dokonca aj oženil a v súčasnosti žije na plošine, ktorej sa však napriek vzdialenosti od iných štátov nevyhli komplikácie ako boj a ochrana o územie, či zvláštne pravidlá pre domácich aj turistov.

Ešte v roku 1968 si Sealand „zavaril“ tým, že vystrelil obranné varovné výstrely na britské námorníctvo, ktoré bolo poverené, aby zničilo všetky zostávajúce pevnosti na mori, ktoré sa nachádzali  v medzinárodných vodách.

Boj o územie

O desať rokov neskôr sa Sealandu stala ďalšia zaujímavá príhoda. Alexander Achenbach, samozvaný bývalý premiér Sealandu, najal niekoľko nemeckých a holandských žoldnierov, aby zaútočili na Sealand, zatiaľ čo bol prvý princ plošiny, Roy, a jeho manželka v Rakúsku.

Syn a súčasná hlava štátu, Michael, bol zajatý ako rukojemník, ale heroicky sa mu podarilo získať Sealand späť, zajať Alexandra aj žoldnierov pomocou zbraní ukrytých na plošine.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Principality of Sealand (@sealandgov)

Aj keď Sealand púta množstvo pozornosti a jeho osobitosť je ozaj veľká, turisti sa na plošinu nedostanú. Samozvaná vláda totiž zakázala návštevy vonkajšiemu svetu. Podľa ich vládnej webovej stránky sa uvádza, že: „Vzhľadom na súčasnú medzinárodnú situáciu a iné faktory, nie sú návštevy Sealandského kniežatstva bežne povolené.“

Lordom za 30, Vojvodom za 500 libier

Ak by sa vám aj napriek tomu podarilo Sealand navštíviť, netešte sa na aktívne strávený čas. Na Sealande totiž neexistuje možnosť ubytovania alebo zoznam miest, kde sa dá najesť.

Keď sa do budúcnosti situácia ukľudní, môžete navštíviť Sealand aj s bizarnou možnosťou. Za 30 libier sa tam totiž môžete stať Lordom alebo Lady. Za vyšší poplatok, konkrétne za 500 libier, môžete získať titul Vojvoda/Vojvodkyňa zo Sealandu.

Okrem toho si môžete zakúpiť aj preukaz totožnosti Sealandu, čím získate niektoré z výhod, ktorými pár desiatok obyvateľov disponuje. Rodina okupujúca toto územie však vedie aj civilný sociálny život na pevnine. Michaelov syn Liam sa nedávno oženil a „kráľovská rodina“ sa rozrástla o princeznú Danielle.

Uložiť článok

Najnovšie články