Foto: SITA/AP

Čoskoro by sa malo začať s očkovaním deti od 12 do 15 aj u nás.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR pracuje na tom, aby sa proti ochoreniu COVID-19 mohli dať vakcínou od konzorcia Pfizer/BioNTech zaočkovať aj deti vo veku od 12 do 15 rokov. TASR to potvrdila hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

„MZ považuje očkovanie za účinnú prevenciu a to platí aj v prípade očkovania detí voči COVID-19, kde sme čakali na oficiálne odporučenie odborných autorít. Odporučenie Európskej liekovej agentúry (EMA) z konca uplynulého týždňa registrujeme. Postupne nastavíme pravidlá aj v našej krajine tak, aby sa deti v odporúčanej vekovej kategórii očkovali a boli tak preventívne chránené pred vírusom,“ priblížila.

EMA schválila očkovanie u detí od 12 do 15 rokov

Európska agentúra pre lieky (EMA) schválila v piatok použitie vakcíny od americko-nemeckého konzorcia Pfizer/BioNTech pre deti vo veku od 12 do 15 rokov. EMA o tom informovala na Twitteri.

Foto: SITA/AP

Ako píše agentúra AFP, ide o prvú očkovaciu látku proti chorobe COVID-19 schválenú v Európskej únii (EÚ) pre túto vekovú kategóriu. EMA začala posudzovať použitie vakcíny na tento účel začiatkom mája. Rozhodnutie tohto regulačného úradu EÚ je založené na štúdii viac ako 2000 detí v Spojených štátoch, ktorá preukázala, že vakcína je bezpečná a efektívna, priblížila agentúra AP. Výskumníci budú zdravie účastníkov tejto štúdie sledovať ešte ďalšie dva roky.

Konzorcium Pfizer/BioNTech koncom marca oznámilo, že jeho vakcína proti koronavírusu má vo vekovej kategórii 12-15 rokov 100-percentnú účinnosť pri prevencii symptomatického priebehu pľúcnej choroby COVID-19. Doteraz túto vakcínu v EÚ podávali len osobám nad 16 rokov.

Kroky v tejto súvislosti čaká podľa Eliášovej ešte odborné rokovanie. Rezort bude následne v nadväznosti informovať o detailoch. Rozhodnutie EMA je založené na štúdii viac ako 2000 detí v Spojených štátoch, ktorá preukázala, že vakcína je bezpečná a efektívna, informovala agentúra AP. Výskumníci budú zdravie účastníkov tejto štúdie sledovať ešte ďalšie dva roky.

MOM-ky majú zmluvy už len na mesiac

Mobilné odberové miesta (MOM) na antigénové testovanie majú zmluvy platné do konca júna. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR preto plánuje vyhlásiť výberové konania. Eliášová potvrdila, že počet MOM bude reflektovať aktuálnu epidemiologickú situáciu.

Foto: TASR – Jaroslav Novák

Ministerstvo v budúcnosti zvažuje testovanie formou PCR aj antigénových testov na tom istom mieste. „Testovanie bolo v čase vážnej epidemiologickej situácie účinnou prevenciou na zachytenie vírusu u bezpríznakových ľudí, čím sa eliminovalo jeho ďalšie nekontrolovateľné šírenie a chránilo sa zdravie a životy ľudí,“ povedala.

Sieť MOM sa podľa hovorkyne už mierne okresala, svoju činnosť ukončilo približne 116 miest. MZ SR však chce v budúcnosti sieť MOM nastaviť tak, aby mali ľudia v prípade zhoršenia situácie testovanie zabezpečené. Eliášová pripomenula, že stále analyzujú možnosti skríningu odpadových vôd a následného PCR testovania, ktoré by umožnilo v predstihu lokalizovať ohniská vírusu a nastaviť potrebné opatrenia.

„Regionálne úrady verejného zdravotníctva už monitoring odpadových vôd robia a javí sa to ako účinný nástroj,“ informovala. Dodala, že v prípade, ak si to budú ohniská vírusu vyžadovať, bude sa realizovať aj testovanie na školách či vo veľkých podnikoch.

Uložiť článok

Najnovšie články