Foto: Naturpuur, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons / instagram.com/fejlodo_balaton_felvidek

Ak hľadáte tipy na nevšedný výlet, za týmito miestami nemusíte cestovať ďaleko.

Na Slovensku máme hneď niekoľko zaujímavých termálnych jazier, kde si môžeme užiť zážitok z kúpania v prírode. Náš prehľad odporúčaní nájdete v článku nižšie. Tentokrát sme sa posunuli ďalej, za hranice Slovenska, a pozreli sa na výnimočné termálne pramene s možnosťou kúpania, ktoré nájdete u našich susedov.

Článok pokračuje pod videom ↓

Termálne jazierko Kalameny, termálny kráter Kaďa v Liptovskom Jáne, Chorvátsky Grob neďaleko Bratislavy alebo málo známy termálny prameň v Lukavici. Toto je iba časť z prírodného bohatstva, ktorým sa môžeme na Slovensku pýšiť. Tieto miesta spája, že sú výbornou voľbou na kúpanie pod holým nebom v zimných aj počas týchto jarných mesiacoch. Navyše, úplne zadarmo.

V susednom Maďarsku a Rakúsku nájdete tiež hneď niekoľko výnimočných miest, ktoré sa tiež môžu pýšiť prívlastkami svetových unikátov. Ktoré to sú, dozviete sa nižšie.

Termálne jazero Maibachl – Rakúsko

Termálne pramene Maibachl sa nachádzajú v regióne Villach v južnej časti Rakúska. Ideálnym časom na návštevu jazierka, ktoré vytvárajú, je práve toto obdobie. Dôvod je jednoduchý – nenájdete ho tu vždy.

Ako píše Welcome2Villach, ideálne podmienky na zážitok z tohto prírodného wellness sú po silných dažďoch alebo v čase, keď sa rozpúšťa sneh. Pri správnom načasovaní však ponúka kúpanie v priebehu celého roka. Môžeme ho teda označiť za miznúce prírodné bohatstvo, ktorého atmosféru v plnej kráse sa oplatí zažiť.

Foto: Naturpuur, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Jazierko Maibachl pozostáva z dvoch prameňov, ktoré sú monitorované, a teda sa nemusíte obávať žiadneho rizika. Práve naopak, ich voda prináša celý rad zdravotných benefitov. Obsahuje totiž vápnik a horčík, ktoré sú prospešné pri liečbe osteoporózy a kardiovaskulárnych ochoreniach.

Okrem toho je výborným stimulom stresu, uvádza portál VisitVillach. Niet sa čomu čudovať, už iba prostredie lesa, v ktorom sa nachádza, dokáže človeka prinútiť prepnúť na iné myšlienky. Kúpanie uprostred prírody a mimo kúpalísk má nepochybne svoje čaro a aj preto sa toto miesto teší obľube.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Tina Herzele (@tina.herzele)

Teplota vody termálneho jazierka dosahuje 28 – 29° C, čo znamená, že dokáže zahriať, aj keď je vonku chladnejšie. Je hlboké 1 až 1,2 metra a pýši sa azúrovo modrou farbou.

Vstupné sa tu neplatí, takže kúpanie v tomto prírodnom wellness je úplne zadarmo a môžete ho navštíviť kedykoľvek máte chuť a nemusíte sa prispôsobovať otváracím hodinám. Na mieste sa ale nenachádzajú prezliekacie kabínky alebo toalety, tak sa na to pri návšteve pripravte. A tak ako aj na ostatných podobných, dbajte na udržiavanie poriadku, aby mohlo jazierko robiť radosť aj ďalším. Maibachl je typom prírodných termálnych jazier, ktoré máme aj na Slovensku.

Najväčšie termálne jazero svojho druhu na svete Hévíz – Maďarsko

Presuňme sa k našim južným susedom, konkrétne do mestečka Hévíz, ktoré sa nachádza na západe krajiny. Vedeli ste, že sa Maďarsko môže pochváliť najväčším biologicky činným jazerom vhodným na kúpanie na svete? Tu máme rovno dva unikáty, okrem jeho veľkosti je zaujímavé aj tým, že v sebe ukrýva život, čo pri termálnych jazerách nie je bežné.

Prvé zmienky o jazierku siahajú ešte do roku 1328 a v roku 1772 bol na jeho ploche vybudovaný kúpeľný dom, ktorý tu v podstate v identickej podobe nájdeme aj dnes, píše maďarský Termalonline.

Foto: Heather Cowper, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Ako uvádza portál Visit Hungary, teplota jeho vody dosahuje počas zimných období 23-25° C a v lete sa vyšplhá až na 36-38° C. Podľa IloveHeviz voda celkovo pochádza zo siedmych prameňov, ktorú sú napájané na jazero.

Okrem samotnej teploty, ktorá zabezpečuje, že sa tu môžete okúpať počas celého roka, je Hévíz výnimočným prírodným úkazom aj vďaka prúdeniu vody. To zabezpečuje, že sa komplet všetka v jazierku vymení až dvakrát do týždňa.

Ku svojej čistote je doplnená aj o blahodarné účinky, ktoré pomáhajú napríklad pri chorobách pohybového ústrojenstva alebo gynekologických ťažkostiach. Podľa oficiálnej stránky Hévíz sa ale z medicínskeho hľadiska neodporúča kúpanie v jazierku deťom pod 14 rokov.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Balaton-felvidék (@fejlodo_balaton_felvidek)

O tom, že v porovnaní s našimi termálnymi jazierkami je Hévíz monumentálnejší, svedčí aj jeho hĺbka 38 metrov. Môžete si v ňom teda pokojne aj zaplávať.

Vzhľadom k tomu, že jazierko je súčasťou kúpeľov, musíte si za kúpanie zaplatiť vstupné. No vzhľadom na teplotu vody je možné ho navštíviť počas celého roka, čo je veľkou výhodou.

Maďarské Pamukkale Egerszalók

Slovenské terasovité bazény pripomínajúce turecké Pamukkale už možno poznáte. Ak nie, nižšie nájdete článok o Santovke, ktorá dostala tento prívlastok. Svetový unikát podobného charakteru nájdeme aj za maďarskými hranicami.

Foto: Palickap, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Ako uvádza portál Visit Hungary, iba 90 minút od Budapešti nájdete soľný kopec s rozlohou 1200 metrov štvorcových, ktorý vytvorila termálna voda vystupujúca na povrch s teplotou 65 až 68 stupňov. Spomína, že ide o prírodný úkaz, ktorý sa vyskytuje iba na troch miestach na svete. A jedno z nich nájdete priamo za našimi hranicami.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Csodás Magyarország (@csodasmagyarorszag)

Voda je bohatá na zložky ako vápnik, sodík, horčík a síra, čo znamená, že má pre ľudský organizmus blahodarné účinky. V terasovitých bazénoch soľného kopca sa priamo neokúpete, ale môžete tak urobiť v stredisku priamo oproti. Naskytne sa vám tak nie iba liečebný zážitok, ale môžete sa kochať aj unikátnym výhľadom.

Možností kúpania sa v termálnych vodách nájdete v Maďarsku a Rakúsku oveľa viac. Napríklad v niektorých z vybudovaných kúpeľných komplexov, ktoré sa tešia veľkej návštevnosti.

Uložiť článok

Najnovšie články