Foto: TASR - Oliver Ondráš / interez.sk

Vyrazte za novými zážitkami, napríklad v podobe kúpania uprostred prírody.

Predstavte si zasneženú krajinu a uprostred nej termálny a minerálny wellness, z ktorého para siaha až do výšok. Stačí si obliecť plavky, zvládnuť prejsť pár chladných metrov a už si môžete užívať účinky prírodného horúceho prameňa. Navyše, úplne zadarmo. Presne to môžete zažiť na týchto unikátnych miestach na Slovensku, kde sa za dobrodružstvo neplatí. 

Článok pokračuje pod videom ↓
Vzhľadom na zhoršenú epidemiologickú situáciu vyzývame na dodržiavanie aktuálne platných opatrení pri návšteve týchto a ďalších unikátnych miest na Slovensku. Okrem toho sa správajte úctivo a neznečisťujte ich, aby mohli čo najdlhšie slúžiť vám, aj všetkým ďalším návštevníkom.

Toto sú obľúbené termálne pramene, ktoré ponúkajú možnosť kúpania sa uprostred prírody počas celého roka a návštevníkmi sú mimoriadne vyhľadávané aj pre svoje priaznivé účinky na ľudské zdravie. Teda okrem jedného, ktorý síce je populárny a navštevovaný za účelom kúpania, nie je to však správne.

Termálne jazierko Kalameny

Ak hľadáte tento typ dobrodružstva, Kalameny nachádzajúce sa v Kalamenskej doline v úpätí Chočských vrchov sú snáď najznámejším prírodným wellness na území Slovenska. Termálne jazierko prešlo v priebehu minulého roka rekonštrukciou a na návštevníkov tu tak čaká príjemné prekvapenie.

Kým predtým plocha jazera nebola upravená, dnes okolo neho nájdete vybudovaný kamenný chodník. Aj vďaka tomu je počas tohto zimného obdobia veľkým lákadlom a je dosť pravdepodobné, že kvôli náporu ľudí tu nebudete sami. To však neznamená, že si kúpanie neužijete.

Kalameny sú unikátnym miestnom samé o sebe. Teplota termálneho prameňa dosahuje približne 33° C a umelé jazierko sa môže pochváliť rozmermi 10 x 20 metrov, takže ponúka dostatok miesta pre všetkých. Okrem samotného zážitku, ktorý si môžete užiť napríklad s partiou kamarátov či blízkych, nesmieme zabudnúť na blahodarné účinky, ktoré prináša.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Patrik Kovalcik (@patrik_kovalcik)

Termálny kráter Kaďa

Kaďa v obci Liptovský Ján je ďalším mimoriadne obľúbeným prírodným termálnym wellness. Tento prírodný kráter s minerálnou vodou už na prvý pohľad vyzerá veľmi nevšedne a zaujímavo a aj preto ku sebe láka veľké množstvo návštevníkov. Do Kade sa dostanete prostredníctvom kamenných schodov a môžete sa v nej dokonca usadiť. Priamo z nej vedie cesta aj do druhej časti termálneho prameňa, ktorá je však plytšia. Hlavným lákadlom tohto miesta teda zostáva samotná Kaďa.

Oproti spomínaným Kalamenom dosahuje teplota vody v Kadi menej, a to 20° C. To však nič nemení na tom, že je medzi návštevníkmi vyhľadávanou aj počas týchto zimných mesiacov. Navyše, má bohaté liečivé účinky. Kúpanie v Kadi pôsobí priaznivo pri reumatických a kožných chorobách, ochoreniach ženských orgánov a pohybového ústrojenstva.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Miro Kiss (@themirokiss)

Termálny prameň Chorvátsky Grob

Nachádza sa v blízkosti nášho hlavného mesta a svojich návštevníkov delí na dva tábory. Kým niektorí toto miesto vyhľadávajú, ďalší sa ho stránia. Urobte si však vlastný názor. Faktom zostáva, že jeho teplota dosahuje až 50° C, no dokážete si ju regulovať prostredníctvom hadice s tečúcou vodou pochádzajúcou z neďalekého vrtu, ktorá sa v jazierku nachádza.

Termálne jazierko v Chorvátskom Grobe sa preslávilo tým, že je vyhľadávané ľuďmi, ktorí plavky nenosia. Ak sa teda rozhodnete toto miesto navštíviť, počítajte s rôznymi možnými scenármi.

Foto: TASR – Ivan Majerský

Termálny prameň v Lukavici

Horúci prameň v Lukavici pri Žarnovici nie je tak známy ako vyššie spomínané, práve v tom spočíva jeho najväčšie čaro. Môže sa stať, že sa na tomto „neobjavenom“ mieste ocitnete úplne sami. Podľa primátora Žarnovice má jeho teplota dosahovať 27 ° C, na internete však nájdete aj údaj 35° C.

Toto miesto má všetky predpoklady k tomu, aby sa stalo obľúbeným, napriek tomu realita vyzerá inak. Ako informovala TASR, v minulosti boli s termálnym prameňom plány na jeho využitie, avšak minulý rok bolo celé územie zaradené do vysokého stupňa ochrany. Aktuálne je teda prameň využívaný na rekreačné účely ľuďmi z okolia, ktorí o ňom vedia, alebo sa o ňom dopočuli od známych či z internetu.

Foto: interez.sk

Ružbašský kráter

Toto miesto vyzerá už na prvý pohľad veľmi lákavo a aj práve preto ho ľudia využívajú na kúpanie. Ide o najväčšie travertínové jazero na Slovensku. Podľa informácií Planet Slovakia, voda v ňom dosahuje teplotu 23° C. Mali by ste však vedieť, že kúpať sa na tomto mieste je zakázané. Informujú o tom aj tabule vyvesené na mieste, napriek tomu tento zákaz ľudia pravidelne porušujú.

Kráter sa nachádza v areáli kúpeľov Vyšné Ružbachy, dostane sa ale ku nemu bez platenia vstupného. To však neznamená, že je automaticky určený na kúpanie. Práve naopak. Ešte v roku 1967 sa stal chráneným prírodným útvarom a napriek tomu, že jeho voda má blahodarné účinky, mali by sme toto nariadenie rešpektovať.

Ako informovala TASR, napriek tomu, že ide o svetovú raritu, nie je výnimkou, že ľudia porušujú zákaz a mnohí domáci aj návštevníci sa v travertínovom minerálnom jazierku kúpu. Dokonca sa toto miesto pravidelne objavuje v článkoch o termálnych prameňoch s možnosťou kúpania. My by sme však túto jeho reputáciu chceli poupraviť.

Zaradili sme ho do tohto zoznamu práve preto, aby sme upozornili na to, že by ste sa v ňom kúpať nemali, navyše, keď na Slovensku nájdete ďalšie podobné unikátne miesta, kde to zakázané nie je a ponúkajú kvalitné prírodné wellness. Ružbašský kráter je unikát, na ktorého ochrane by nám malo záležať.

Foto: TASR – Oliver Ondráš
teraz.sk, planetslovakia.sk, sorger.sk

Najnovšie články