Tento článok nie je vhodný pre ľudí mladších ako 18 rokov
Mám viac ako 18 rokov

Foto: archív TASR/Profimedia

11. september sa navždy zapísal do dejín ako deň, na ktorý si budú ľudia pamätať s hrôzou.

Po tom, ako členovia teroristickej organizácie uniesli 4 lietadlá a zdevastovali Svetové obchodné centrum v New Yorku, prišlo o život takmer 3 000 ľudí. Drvivú väčšinu z nich tvorili obyčajní civilisti, ktorí ani len netušili, že nastal posledný deň ich života. Vo svojich posledných minútach sa však niektoré z obetí teroristického útoku stihli rozlúčiť so svojimi blízkymi. Aj takto zneli ich posledné slová.

Brian Sweeney

Brian zanechal svojej manželke Julie odkaz len 3 minúty predtým, ako let číslo 175 narazil do budovy Svetového obchodného centra (WTC). Pôvodne jej chcel zavolať, Julie však nezdvihla telefón, píše portál All That Is Interesting. Brian kedysi pôsobil ako pilot amerického námorníctva, v dôsledku čiastočnej paralýzy sa však musel svojho povolania vzdať. Práve keď sa mu podarilo svoj život vybudovať nanovo, sa všetko zrútilo ako domček z karát.

Foto: Profimedia

Brian totiž sedel v lietadle, ktoré smerovalo do Los Angeles, tam však už nikdy nedorazilo. Krátko po tom, ako bolo lietadlo unesené, si Brian uvedomil, že zrejme neprežije. Svojej manželke zanechal tento odkaz: „Jules, tu Brian. Počuj, sedím v lietadle, ktoré bolo unesené. Ak sa situácia nevyvinie dobre, zatiaľ dobre nevyzerá, chcem, aby si vedela, že ťa absolútne milujem. Chcem, aby si sa mala dobre, choď a ži. Platí to aj pre mojich rodičov a pre každého, totálne ťa milujem, vidíme sa, keď tam dorazíš. Maj sa, láska. Dúfam, že ti zavolám.“

Melissa Harrington Hughes

Melissa mala v New Yorku stráviť len jeden deň, vybrala sa tam kvôli pracovným povinnostiam. Bola riaditeľkou stratégie rozvoja obchodu a do WTC mala ísť na raňajšie stretnutie, píše portál Legacy. Melissa sa nebála, milovala cestovanie po svete a nikdy nevydržala pridlho na jednom mieste.

V čase, keď ju tragická udalosť pripravila o život, mala len 31 rokov. „Len som ti chcela dať vedieť, že ťa milujem, uviazla som v budove v New Yorku, všade je veľa dymu a len som chcela, aby si vedel, že ťa navždy milujem,“ adresovala posledné slová Melissa svojmu manželovi Seanovi, ktorý bol v tom čase v San Franciscu.

 

Stuart T. Meltzer

32-ročný Stuart pracoval v budove WTC len mesiac, keď do nej narazilo lietadlo. V čase, keď sa teroristický útok odohral, sa nachádzal na 105. poschodí budovy, píše The New York Times. Svojej manželke stihol zatelefonovať krátko po náraze lietadla. „Miláčik, deje sa niečo príšerné. Myslím, že to neprežijem. Milujem ťa. Postaraj sa o naše deti,“ zneli Stuartove posledné slová pred smrťou.

Mark Bingham

Tú najdesivejšiu hlasovú správu dostala 11. septembra aj Alice Hoglan, matka Marka Binghama. Len čo začula jeho hlas, vedela, že niečo nie je v poriadku. Utvrdili ju v tom nasledujúce slová: „Ahoj, mami, tu je Mark Bingham. Prevzali nad nami kontrolu. Sú tu traja muži, ktorí hovoria, že majú bombu. Ľúbim ťa, ľúbim ťa, ľúbim ťa.“

Foto: Profimedia

Melissa Doi

32-ročná Melissa uviazla podľa portálu NPR na 83. poschodí WTC. Vytočila číslo 911 v snahe privolať pomoc pre seba a pre 5 ďalších ľudí, ktorých mala okolo seba. Operátorka na linke robila všetko, čo mohla, aby Melissu, ktorá podliehala panike, upokojila. Melissa však napokon počas telefonátu zomrela. Takto znel jej posledný rozhovor:

Melissa: „Je tu horúco, nič nevidím, vôbec nič nevidím!“

911: „OK.“

Melissa: „Všade vidím len dym.“

911: „OK, drahá, prepáčte, vydržte sekundu, som tu, pokoj, upokojte sa a počúvajte, počúvajte, nahrávam hovor, vydržte sekundu, prosím.“

Melissa: „Zomriem, však?“

911: „Nie, nie, nie, nie, nie, nie. Hovorte svoju… Hovorte svoju modlitbu.“

Melissa: „Zomriem.“

911: „Musíte myslieť pozitívne, pretože si musíte pomôcť dostať sa preč z poschodia.“

Melissa: „Zomriem.“

911: „Pozrite sa, upokojte sa, pokoj, pokoj, pokoj.“

Melissa: „Bože, prosím…“

Melissa: „Ostanete so mnou na linke? Myslím, že umieram.“

911: „Áno, madam, samozrejme, ostanem s vami.“

Melissa: „Už sú tu (záchranári)?“

911: „Sú s vami vo vnútri?“

Melissa: „Nie.“

911: „Okej, tak ostaňte vo vnútri a počkajte, kým prídu.“

Melissa: „Môžete zistiť, kde sú?“

911: „Hlavne ostaňte pokojná, buďte pokojná, kým prídu do vnútra.“

Melissa: „Môžete…“

Foto: TASR/AP

Mnohí v zúfalstve vyskočili z okien

Mnoho ľudí sa zúfalo snažilo uniknúť pred dymom a plameňmi. Inej cesty však nebolo, ocitli sa v pasci. Poslednú šancu videli vo výskoku z okna. V tesnej blízkosti WTC sa ocitol aj fotograf Richard Drew, ktorý mal pôvodne v meste fotografovať prehliadku tehotenskej módy. Z kontroverzných záberov, ktoré stihol urobiť priamo na mieste katastrofy, mrazí aj teraz, po 21 rokoch. Ako píše NzHerald, spočiatku si myslel, že sú to lietajúce úlomky budovy, kusy trosiek. Lietadlo totiž do budovy narazilo len pred niekoľkými minútami.

Foto: Don Halasy, Public domain, via Wikimedia Commons

Trvalo mu niekoľko minút, kým si uvedomil, že sú to ľudia snažiaci sa zachrániť výskokom z budovy. Drewovi sa ich postavy vryli navždy do pamäti, pamätá si ich vlasy, oblečenie, jednoducho všetko, čo dokázal zachytiť. Do dnešného dňa sú práve padajúci ľudia pre tých, ktorí prežili, tou najdesivejšou spomienkou. Severná veža stála ešte 102 minút po tom, ako do nej narazilo lietadlo. Ľudia z nej po celý ten čas vyskakovali, niekoľkí vyskočili aj z južnej veže.

Z okien WTC vyskočilo najmenej 200 ľudí

Tento článok je dostupný členom Interez PREMIUM

Uložiť článok

Najnovšie články