Foto: TASR - Jaroslav Novák

Jedno sa nezmenilo. Školy sú stále zatvorené, pritom v obchodoch sú kvantá ľudí.

Po utorkovom krízovom štábe znel verdikt jasne. Školy sa do konca roka neotvoria. Informoval o tom minister školstva Branislav Gröhling, ktorý sa snažil presadiť svoj plán. Chýbala v ňom však jedna vec, po ktorej premiér Igor Matovič túži. Aby sa otestovalo 100 % detí.

Včera na svojej tlačovej konferencii po rokovaní vlády premiér oznámil, že od pondelka sa možno niektoré školy otvoria. Na rovinu spomenul súkromnú školu svojich dcér. Igor Matovič preberá pilotné testovanie žiakov na ochorenie COVID-19 do vlastných rúk. Tvrdí, že už nechce počúvať výhovorky zo strany ministerstva školstva, keďže vidí ochotu niektorých riaditeľov škôl, starostov i primátorov zapojiť sa do testovania. Z Branislava Gröhlinga tak opäť spravil neschopného.

Foto: TASR – Martin Baumann

Matovič robí z ministra školstva neschopného

“Som sklamaný z prístupu ministerstva školstva k tejto veci. Stačilo. V stredu na vláde som požiadal ministra školstva Branislava Gröhlinga, aby v prípade, ak zabezpečím všetko ostatné, neblokoval otvorenie škôl. Bude to niekoľko škôl, ale chcem dokázať, že nie je čas na výhovorky,” skonštatoval Matovič.

Je v kontakte s viacerými zriaďovateľmi, ktorí deklarovali, že dajú pretestovať žiakov, ich rodičov i svojich zamestnancov. Spomenul aj istého primátora mesta, ktorý vyjadril ochotu takto otvoriť všetky školy v pôsobnosti svojej samosprávy.

Predseda vlády vyhlásil, že chce na pilotnom otvorení niektorých škôl dokázať, že sa to dá. “Chcem dosiahnuť, aby v pondelok ‘x’ škôl na Slovensku otvorených bolo. Je to čisto moja osobná iniciatíva. Informoval som o tom ministrov,” uviedol Matovič. Školáci, ktorí sa dajú otestovať, budú mať podľa neho prezenčnú výučbu. Neotestovaní žiaci sa majú vzdelávať dištančne.

Chcel, aby sa mu Sulík ospravedlnil

Čo sme sa však včera dozvedeli zo statusu Janky Bittó Cigánikovej bolo, že premiér mal po Gröhlingovi žiadať, aby sa mu Richard Sulík ospravedlnil. V opačnom prípade sa školy neotvoria. Nakoniec sa tak aj stalo, školy ostávajú aj naďalej zatvorené.

Premiér Igor Matovič však tieto tvrdenia rázne odmieta. Ministrovi školstva nevolal a nepodmieňoval otvorenie škôl ospravedlnením od Sulíka. Informáciu priniesol Denník N dnes okolo obeda.

Prečo sa má otvoriť práve napríklad aj škola, ktorú navštevujú Matovičove dcéry a či to premiér nepovažuje za druh papalašizmu odmietol komentovať. Na tie, sme už ale zrejme na Slovensku zvyknutí, najmä po nedávnej kauze Borisa Kollára a jeho návštev v nemocnici.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )