Foto: IMDB (Columbia Pictures), Wikimedia Commons

Pán profesor Sacks sa narodil ako Brit, no väčšinu svojho života prežil v New Yorku.

Tu sa započala jeho kariéra, ktorá je dnes považovaná za legendárnu. Tu Oliver Sacks zistil, že ho trápi nádor na oku. A v newyorskej štyri Greenwich Village vo veku 82 rokov aj dožil svoj veľkolepý život. Jeho schopnosti boli mimoriadne, jeho život závideniahodný a jeho ikona trvácna. Ako je potom možné, že väčšina stredo a východoeurópanov o ňom jakživ nepočula? Je to jednoduché. Profesor Sacks bol, no aj stále je, symbolom západnej kultúry.

Článok pokračuje pod videom ↓

Nič to však nemení na veci, že tento pán, ktorý je už vyše dvoch rokov po smrti, si skutočne zaslúži obdiv. Čím sa však Oliver Sacks preslávil? Bol to jeho netradičný prístup k medicíne a pacientom, bolo to jeho kvetnaté pôsobenie v literatúre, no netreba zabúdať aj na to, že tento nežný obor sa mohol v mladosti pochváliť viac než atraktívnym vzhľadom a dobre stavaným telom. Oliver Sacks pravidelne prispieval do novín ako New York Times, The New Yorker či The New York Review of Books.


https://twitter.com/NatureNews/status/599950082016940032
Jeho životný príbeh bol spracovaný do filmu, ktorý niesol názov Awakenings alebo po našom Čas prebudenia. Jeho mladšiu verziu tu stvárnil, dnes už tiež zosnulý herec, Robin Williams. Sám Sacks kedysi napísal pre The New Yorker, že práca s Williamsom bol jeden z najúžasnejších zážitkov v jeho živote. Tiež v prípade Robina Williamsa prehlásil: „Imitácia je slabé slovo. Na moment sa stal mnou.“ Ale kým? Ak chcete vedieť viac o tom, kto bol Oliver Sacks, musíme sa vrátiť o pár rokov naspäť.


Embed from Getty Images
Okrem toho, že to bol sympaťák, ktorý sa nevyhýbal ťažkým činkám, ani jazde na motorke, bol kedysi aj študentom medicíny na Oxforde. Svoj odbor vyštudoval v roku 1960 a krátko na to sa odobral do Ameriky. Tu pôsobil v San Franciscu, no neskôr odišiel do New Yorku, ktorý po čase prijal za svoj. Je síce dôležité poukázať na jeho koníčky a vzhľad, keďže výrazne dokresľovali jeho imidž, no ešte dôležitejšie je poukázať na fakt, že Oliver Sacks sa venoval naplno neurologickej praxi.


Embed from Getty Images
Po rokoch sústredenia sa na toto odvetvie medicíny a mnohých úspechoch, sa stal profesorom. Vďaka tomu neskôr neurológiu ako obor aj vyučoval. Bol však známy najmä pre svoj netradičný prístup k liečbe. Sacks veril, že ľudský mozog je ten najúžasnejší systém v celom vesmíre. Preto je pochopiteľné, nakoľko bolo pre neho zničujúce vidieť pacientov trpiacich rôznymi formami demencie či Parkinsonovej choroby.

Prišiel s revolučným nápadom. Profesor Sacks začal podávať liek s názvom L-DOPA pacientom, ktorí trpeli encefalitídou, ochoreniu známemu ako spánková choroba. Tá častokrát vyústila práve do demencie či Parkinsonovej choroby. Pacienti, ktorí boli dlhodobo v katatonickom stave, teda bez vedomia a myšlienok, boli pre Sacksa najväčším zdrojom inšpirácie a múzy. A práve ich liečba naštartovala profesorove lekárske úspechy. Sacks veril, že pacienti, ktorí sú dlhodobo nehybní a javia sa ako bez myšlienok, sú niekde hlboko vo vnútri stále sami sebou.


Embed from Getty Images
A táto viera nezachránila len pacientov samotných, no aj jeho. Čas prebudenia, v ktorom Olivera Sacksa stvárnil Robin Williams je úžasným príbehom o lekárskom úspechu a priateľstve. V neskorom veku profesor Sacks ochorel. Na jeho pravom oku mu lekári našli nádor, ktorý mu odstránili. Operácia však vyústila v to, že Sacks na pravé oko oslepol. O pár rokov na to, mu bola diagnostikovaná rakovina pečene, ktorá  sa mu , žiaľ, 30. augusta 2015 stala osudnou.

Pred svojou smrťou však Oliver Sacks prehlásil, že chce „žiť najbohatším, najhlbším a najproduktívnejším spôsobom. Čas, ktorý mi ostáva chcem využiť a dúfam, že ho využijem na zblíženie sa so svojimi priateľmi a rozlúčenie sa s tými, ktorých milujem. Chcem písať viac, cestovať viac a dosiahnuť novú úroveň chápania seba samého.

Pozri aj: Jemná, ženská, no aj chladná či nemravná. Týchto 8 filmov dokazuje, že Scarlett Johansson je jednou z najlepších herečiek súčasnej doby

en.wikipedia.org, newyorker.com
Uložiť článok

Najnovšie články