Foto: Unsplash

Ideálnym scenárom je, keď sa opätovne podarí využiť odpad, ktorý by inak putoval na skládku.

Staré pneumatiky, ako aj odpad zo stavieb, sú významným odpadom, ktorý často končí na skládkach, čo rozhodne nie je ekologické riešenie. Pneumatiky sa tiež niekedy spaľujú, keďže vo veľkom množstve predstavujú riziko vzniku požiaru, a tak sa radšej kontrolovateľne pália. Tým sa ale do ovzdušia uvoľňuje veľké množstvo oxidu uhličitého, ako aj ďalších chemikálií. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Avšak použitím starých pneumatík a sutiny zo stavieb sa zistilo, že je možné vytvárať nový materiál, ktorý môže slúžiť ako súčasť cesty, pričom je flexibilnejší ako štandardné cestné materiály a je tak menšia pravdepodobnosť, že cesta praskne, uvádza portál Science Alert.

Pneumatiky a stavebný odpad

Zmes recyklovaného betónového kameniva a namletých starých pneumatík je vhodná ako základná vrstva pod asfalt, ktorý sa nachádza na povrchu. Pravdou je, že suť sa používa ako podkladová vrstva už aj teraz, no pridaním pneumatík nadobúda lepšie vlastnosti.

Tradičné cestné základy sa vyhotovujú z lomového kameňa či piesku,hovorí stavebný inžinier Mohammad Saberian Boroujeni z austrálskej univerzity RMIT.

Foto: Unsplash

Našli správny pomer

Náš zmiešaný materiál je stopercentne recyklovateľnou alternatívou, ktorá ponúka nový spôsob opätovného použitia pneumatík a stavebného odpadu, pričom sa výrazne podieľa na kľúčových kritériách ako je flexibilita, pevnosť či deformácia,“ dodáva.

Vedci na základe výskumu prišli na to, že potrebujú 0,5 % zomletých pneumatík a 99,5 % stavebného odpadu. V tomto pomere sa zachováva najlepšie pevnosť a pružnosť a oba materiály sú súdržné.

Foto: Unsplash

Miliarda pneumatík ročne

Autori štúdie uverejnenej v Construction and Building Materials poznamenávajú, že ročne sa vyprodukuje až miliarda pneumatík a stavebný, renovačný či demolačný odpad predstavuje až polovicu celkovej produkcie odpadov.

Aj preto je dôležité prinášať nové technológie, ktoré dokážu takýto odpad opätovne využiť. S recykláciou pneumatík sa už začína, buď sa z nich vyrábajú nové pneumatiky, alebo sa rozomelú a predstavujú surovinu na výrobu rôznych, najmä stavebných materiálov.

Uložiť článok

Najnovšie články