Ilustračná fotografia, Foto: Archív SITA

Nová štúdia narúša to, čo sme doposiaľ vedeli o znečistení oceánov mikroplastami.

Posledné roky sa o nich hovorí veľa. Oceány a moria sú plné mikroplastov, nachádzame ich v telách uhynutých živočíchov, dokonca aj v najhlbších priekopách svetového oceánu. Videli sme nespočetné množstvo záberov plastovými fľašami, taškami a rybárskymi sieťami znečistených riek, pláží a pobreží, ktoré nás presvedčili, že mikroplasty sú vážnym environmentálnym problémom. Všetko je ale zrejme inak, ako sme doposiaľ predpokladali. Problém ostáva, jeho pôvod je však oveľa komplikovanejší. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Až doposiaľ sa predpokladalo, že mikroplasty sa do svetového oceánu dostávajú na hladinách znečistených riek, poprípade vznikajú rozpadom plastového odpadu priamo v moriach a oceánoch. Nová štúdia Nórskeho inštitútu pre výskum atmosféry (NILU) však ukazuje, že hlavný zdroj znečistenia oceánov mikroplastami musíme hľadať inde. Príčinou je vietor a zdrojom znečistenia pneumatiky aút, informuje v tlačovej správe NILU.

Foto: Unsplash

Nielen rieky, ale aj vietor

Viac ako 140-tisíc ton mikroplastov je odviatych každý rok z našich ciest do svetového oceánu, ukazuje nová štúdia nórskych odborníkov zverejnená v prestížnom vedeckom časopise Nature. Ďalších podľa modelov približne 48-tisíc ton mikroplastov vietor ročne transportuje do odľahlých snehom, alebo ľadom pokrytých oblastí.

Ilustračná fotografia, Foto: Archív SITA

Výskum odborníkov poskytuje nový pohľad do problematiky znečistenia sveta mikroplastami. Minulé štúdie preukázali, že väčšinu malých plastových úlomkov do oceánov a morí privedú znečistené rieky. Nový výskum ale ukazuje, že minimálne rovnaké množstvo odpadu do svetového oceánu prináša aj činnosť vetra.

Pneumatika stratí 4 kg hmotnosti

Vetrom prenesené mikroplasty podľa novej štúdie pochádzajú najmä z dopravy. Ide o mikroplasty vznikajúce v dôsledku opotrebovania pneumatík a bŕzd na automobiloch. Najväčšími znečistovateľmi sú z tohto uhla pohľadu najmä husto osídlené oblasti, ako napríklad východné pobrežie USA, Európa či juhovýchodná Ázia.

Foto: Unsplash

Podľa výskumníkov počas opotrebovania prichádza jedna pneumatika približne o 4 kg svojej váhy. Plastové úlomky sú potom unášané vetrom, vzdialenosť dopadu pritom závisí najmä od ich veľkosti a hmotnosti, ale aj podmienok počasia. Vedci novým výskumom upozorňujú aj na to, ako málo toho zatiaľ o problematike znečistenia planéty mikroplastami vieme a dodávajú tiež, že doposiaľ nie sú známe všetky možné dopady mikroplastov na zdravie človeka ako aj rôzne ekosystémy.

Uložiť článok

Najnovšie články