Obraz výkrik. Public Domain

"Toto mohol namaľovať iba blázon," napísal autor na svoj obraz.

Spolu s Mona Lízou patrí dielo s názvom Výkrik od nórskeho expresionistického umelca Edvarda Muncha medzi najslávnejšie obrazy sveta. V skutočnosti však Munch vytvoril viacero variácií tohto obrazu. Na jednom z nich sa krátko po vytvorení diela objavil nápis ceruzkou: „Tento obraz mohol namaľovať iba blázon.“ Autorom toho nápisu na obraze je práve Edvard Munch. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Vznik obrazu

Rôzne verzie Výkriku vznikali v priebehu rokov od 1893 do 1910. Podľa Munchovho denníka za vznikom obrazu stála príhoda, ktorú opísal takto:

Šiel som po ceste s dvoma priateľmi – slnko zapadalo za horu nad mestom a fjordom – pocítil som nápor smútku – nebo sa náhle zmenilo v krvavú červeň. Zastavil som sa, oprel o zábradlie, smrteľne unavený – priatelia sa po mne ohliadli a pokračovali ďalej – díval som sa nad plápolajúce mraky na fjordom, boli ako krv a meč, a mesto – modročierny fjord a mesto – moji priatelia šli ďalej a ja som tam stál a triasol sa strachom – cítil som akoby veľký, nekonečný výkrik šiel tou nekonečnou prírodou.

Litografia obrazu výkrik. Public Domain

Autorom je blázon

Ako uvádza portál IFL Science, po dokončení jednej maľby sa objavil ceruzkou na plátno vpísaný odkaz, ktorý tvrdil, že autor obrazu je blázon. Pred plánovanou veľkou výstavou v roku 2022 bola maľba analyzovaná pomocou infračervenej technológie s cieľom zistiť, kto je autorom nápisu. V priebehu rokov sa špekulovalo, že to mohol byť aj akt vandalizmu niekoho cudzieho.

Obraz výkrik. Public Domain

Tento text je bezpochyby Munchov,“ uviedla vo vyhlásení kurátorka Národného múzea Mai Britt Gulengová. Podľa nej to nasvedčuje rukopis, ale aj udalosti z roku 1895, keď obraz ukázal verejnosti. Múzeum uvažuje, že nápis tam pribudol po výstave, keď ľudia začali špekulovať o Munchovom duševnom zdraví.

Zdedil som dvoch najstrašnejších nepriateľov ľudstva – dedičstvo konzumu a šialenstva – chorobu a šialenstvo a smrť, ktorá je ako čierni anjeli, ktorí stoja pri mojej kolíske,“ napísal raz Munch o svojom duševnom zdraví.

Uložiť článok

Najnovšie články