Umelecká predstava, foto: Sohail Wasif/UCR

Nálezy z Austrálie ukazujú na doposiaľ najstaršieho dvojstranovca.

Evolúcia života od prvotných organizmov do súčasného stavu, kedy na Zemi žije obrovské množstvo najrôznejších živočíšnych druhov, bola mimoriadne dlhá, náročná a nemenej zaujímavá. Odhaliť celý reťazec sa ľudstvu dodnes nepodarilo, pravidelne tak dokážeme odhaľovať stále nové poznatky. Najnovšie vedci objavili prvého známeho predka z rodokmeňa, ktorý dnes obsahuje väčšinu zvierat, vrátane človeka.

Článok pokračuje pod videom ↓

Je maličký, pripomína červa a dostal meno Ikaria wariootia. Stvorenie, ktoré sa podarilo objaviť vedcom z Kalifornskej univerzity v Riverside je navyše doposiaľ najstarším prapredkom väčšiny živočíchov, ktoré sa dnes pohybujú po zemskom povrchu, vrátane človeka. Ako vedci informujú na webe Kalifornskej univerzity, Ikaria je s vekom minimálne 555 miliónov rokov najstarším známym dvojstranovcom.

Samozrejme, že poznáme aj staršie mnohobunkovce ako riasy či hubky, žiadne z nich však nie sú priamo spojené s dnešnou živočíšnou ríšou. Ikaria je však dvojstranovec, má teda jeden otvor na prijímanie výživy na jednej strane tela a druhý na vylučovanie zvyškov strávených v črevách. Práve rozvoj takejto symetrie bol vo vývoji živočíchov kľúčovým momentom, ktorý otvoril dvere evolúcii živočíšnej ríše do dnešných rozmerov.

Foto: Droser Lab/UCR

Naplnené predpovede evolučných biológov

Vedci už dlho prepokladali existenciu jednoduchého dvojstranovca, ktorý odštartoval evolúciu ďalších živočíšnych druhov. Ako informujú geológovia z Kalifornskej univerzity, objav fosílnych zvyškov takéhoto organizmu však považovali za takmer nemožný. Už pred viac ako 15 rokmi vznikli špekulácie o tom, že pozostatky predchodcu živočíšnej ríše by mohli byť objavené v lokalite Nilpena v Južnej Austrálii. Boli tu totiž objavené známky po činnosti prastarých organizmov, až donedávna sa však nepodarilo nájsť žiadny dôkaz o konkrétnom organizme.

„Toto je to, čo očakávali evoluční biológovia,“ hovorí geologička Mary Doser z Kalifornskej univerzity. „Je skutočne vzrušujúce, že náš objav sa tak dokonale zhoduje s ich predpoveďou.“

Umelecká predstava, foto: Sohail Wasif/UCR

Mal pár milimetrov, ústa aj črevo

Geológovia z Kalifornskej univerzity s pomocou amerického úradu NASA a využitím laserového 3D skenovania dokázali vo vzorkách z Južnej Austrálie odhaliť dôkazy o doposiaľ najstaršom dvojstranovcovi. Tvor s výraznou hlavou, hladkou svalovinou a chvostom totiž vo fosíliách zanechal jasné dôkazy o svojom pohybe. Podľa 3D skenov bol Ikaria dlhý od 2 do 7 milimetrov, pričom jeho telo bolo široké maximálne 2,5 mm. Pre lepšiu predstavivosť si stačí predstaviť jedno zrnko ryže.

Podľa štúdie Kalifornskej univerzity sa dvojstranovce nazvané Ikaria vyskytovali v dobre okysličenom piesku na morskom dne, kde hľadali ďalšie organické látky, ktoré by im poslúžili ako potrava. Vedci tak predpokladajú, že najstarší dvojstranovec disponoval základnými senzorickými schopnosťami, pohyboval sa zrejme sťahovaním svalstva. Podľa všetkého mal Ikaria ústa, črevo a konečník, podobne ako dnes celá živočíšna ríša, vrátane človeka.

Uložiť článok

Najnovšie články