Foto: Funai

S naším svetom nechcú mať nič spoločné. História ich naučila, že nie sme veľmi vyspelí a inteligentní.

Len sťažka si dnes, v 21. storočí, možno predstaviť, že na svete stále žijú ľudia tak, ako pred stovkami tisíc rokov ich predkovia. Bez teplej tečúcej vody, elektriny, rannej kávy či pripojenia k internetu. Namiesto toho v súlade s prírodou, udržateľne a bez akéhokoľvek kontaktu s modernou civilizáciou. Príkladom sú napríklad zábery brazílskych úradov, ktoré s pomocou drona, po prvýkrát zachytili kmeň amazonských domorodcov. 

Expedícia do hlbín brazílskej časti amazonského pralesa prebehla ešte v roku 2017. Zábery domorodého kmeňa, ktorý nemá absolútne žiadny kontakt s moderným svetom, zverejnila brazílska národná indiánska nadácia (skratka Funai). V 21. storočí žijú títo ľudia presne tak, ako kedysi ich predkovia. On náš svet sa nezaujímajú. Veď majú všetko, čo potrebujú.

Zábery z dronu ukazujú čistinu v juhozápadnej časti brazílskeho štátu Amazonas, po ktorej sa prechádza jeden človek s niečím, čo sa nápadne podobá na oštep. Nadácia Funai miestny kmeň sleduje už niekoľko rokov, no ide o vôbec prvý úspešný videozáznam niektorého z jeho členov. Oblasť je pritom domovom najizolovanejších domorodých kmeňov na celej planéte. Podľa odhadov nadácie sa tu nachádza minimálne 19 obývaných osád (dedín) rôznych kmeňov, ktoré sa s moderným svetom nikdy nestretli.

Podľa odborníkov z nadácie Funai pritom tieto domorodé kmene vedia, že za hranicami ich územia sa nachádza vyspelá moderná spoločnosť. Záujem o kontakt však nemajú. Odborníci sa zhodujú, že dôvodom sú negatívne skúsenosti z dávnej histórie (obdobie kolonizovania Južnej Ameriky), kedy boli indiánske kmene Európanmi zahnané do úplnej izolácie. Vzhľadom na minulosť sa teda i ďalšie generácie domorodcov rozhodli nesplynúť s „modernou“ a „inteligentnou“ spoločnosťou, ktorá v priebehu 16. storočia, narušila ich územie.

Dôkazom týchto tvrdení môže byť napríklad príbeh domorodca, ktorý v Amazonskom pralese prežíva celkom sám už viac ako 20 rokov. Je posledným príslušníkom svojho kmeňa, ktorému sa stala osudná kolonizácia teritória modernou spoločnosťou v 80. rokoch 20. storočia. Ďalším „pekným“ príkladom, ktorý ukazuje interakciu sveta indiánov s tým naším, je nedávny prípad masovej vraždy domorodcov skupinou baníkov.

Filozofia nadácie Funai je však celkom odlišná. Ich hlavnou úlohou a posolstvom je pôvodné amazonské spoločenstvá a kmene chrániť pred nami samotnými. Na to však potrebujú kmene detailne poznať, najmä ich teritórium a spôsob života. Práve preto pravidelne podnikajú expedície do hlbín pralesa, počas ktorých však ku priamemu kontaktu príde len zriedkavo.

Pozri aj: V hĺbke 60 metrov vydržia aj 13 minút. Vedci vyriešili záhadu okolo superschopností morských ľudí z kmeňa Bajau

Uložiť článok

Najnovšie články